Ես հանգիստ չեմ լինի, մինչև տուն չվերադառնան բոլոր հայ գերիները. Ադամ Շիֆ
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարել է, որ որպես ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական խմբի փոխնախագահ՝ հանգիստ չի լինի, մինչև տուն չվերադառնան բոլոր հայ գերիները։
Շիֆը նման տեսաուղերձով է հանդես եկել Երևանում մեկնարկած ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների խորհրդաժողովի ժամանակ: Տեղեկանում ենք ՀՅԴ պաշտոնական կայքից։
«Ես հանգիստ չեմ լինի նաև մինչև փախստականները չվերադառնան իրենց տները, և տարածաշրջանում վերջնական ու արդար խաղաղություն չհաստատվի»,- ասել է Շիֆը։
Նրա խոսքով՝ չնայած այս տարի առաջընթաց է գրանցվել, քանի որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կոտրել է ամոթալի լռության տասնամյակները՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն դրանով իրենց՝ կոնգրեսականների աշխատանքը չի ավարտվում։
Շիֆը հիշեցրել է, որ ճիշտ այս պահին հազարավոր մարդիկ Հայաստանում և Արցախում ապրում են իրենց հարևանների կողմից շարունակական սպառնալիքի պայմաններում՝ միաժամանակ սգալով հարազատների կորուստը, որոնք սպանվում են, գերեվարվում, տեղահանվում, խոշտանգվում ու ապօրինաբար ձերբակալվում:
«Ես միշտ կլինեմ Հայաստանի ու Արցախի կողքին»,- իր խոսքն ամփոփել է կոնգրեսականը: