Երեւանում կիրականացվի անկած կենդանիների հավաքում, դիակների այրում եւ անկած վայրի ախտահանություն
Երեւանի ավագանու այսօրվա նիստի օրակարգի վերջին հարցը «Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոն» համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպության կանոնադրության փոփոխությունը հաստատելու մասին էր:
Նախագիծը ներկայացրեց Երեւանի քաղաքապետի բնապահպանության վարչության պետ  Գեւորգ Նազարյանը:
Նազարյանը նշեց, որ փոփոխված կանոնադրության համաձայն՝ իրականացվելու է Երևան քաղաքի եւ նրա հարակից տարածքներում անկած կենդանիների դիակների հավաքում, անկած վայրի ախտահանություն, ինչպես նաեւ անկած կենդանիների դիակների այրում:
«Ընդ որում, այդ գործընթացը պիտի իրականացվի մասնագիտացված կազմակերպությունների միջոցով, քանի որ ռիսկեր է պարունակում: Այս միջոցառումը հնարավոր է իրականացնել մասնագիտացված կառույցի, տվյալ դեպքում՝ Երևանի քաղաքապետարանի «Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի (ԹԿՎԿ) միջոցով, որն ունի անհրաժեշտ մասնագիտական հմտությունները և կարողությունները»- մանրամասնեց Գեւորգ Նազարյանը:
Վերջին տարիներին Երևան քաղաքում թափառող կենդանիների մոտ գրանցվել են մարդու և կենդանիների համար խիստ վտանգավոր հիվանդության դեպքեր, ինչպիսիք են լեյշմանիոզը, որը կենդանուց մարդուն է փոխանցվում մլակների միջոցով: Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ անհրաժեշտ է կիրառել հակահամաճարակային կանխարգելման միջոցառումներ, հատկապես անկած թափառող կենդանիների դիակների հավաքման, վայրի ախտահանման, տեղափոխման և դիակների այրման ուղղությամբ:
Ավագանու անդամ Պավել Սարգսյանն էլ հետաքրքրվեց, թե ունեն համապատասխան վայր՝ անկած կենդանիների տեղափոխելու համար: «Նախկինում գոյություն է ունեցել տարածք, որը, սակայն, ներկայումս չի օգտագործվում: Ներկայիս պայմաններում ամենարդյունավետ եւ հնարավոր միջոցը դիակիզումն է»,- ասաց Նազարյանը:
Նազարյանը նաեւ շեշտեց՝ նոր կանոնադրությամբ ուզում են թույլ տալ, որ հետագայում «ԹԿՎԿ»-ում ստեղծվի նաեւ դիակիզարան: «Նախկինում ԹԿՎԿ-ն այդ գործառույթն իրականացրել է պատվիրակման միջոցով»,- հայտնեց նա:
Երեւանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն էլ նկատեց՝ չնայած կանոնադրության փոփոխությունը հաստատելու մասին նախագիծը հաստատվեց, սակայն այն քննարկելու եւ մանրամասն վերլուծելու կարիք ունի: Քաղաքապետը նշեց՝ առավել նպատակահարմար է, որ այդ գործառույթն իրականացվի պատվիրակման միջոցով: