ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի, ԶՈՒ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանի, ԳՇ նախկին պետ Ստեփան Գալստյանի և ևս 4 անձի գործով դատական նիստը հետաձգվեց մինչ հունվարի 20-ը՝ ժամը 11։00-ն։
Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրեց գործով մեղադրյալ, ԶՈՒ ավիացիայի նախկին պետ Ավետիք Մուրադյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։ Ըստ նրա՝ մեղադրյալների փաստաբանները նիստը նախագահող դատավոր Մանվել Շահվերդյանից պահանջել են ներկայացնել, թե ինչպես է գործը ոչ էլեկտրոնային տարբերակով մակագրվել իրեն։
«Մենք նաև միջնորդեցինք ներկայացնել, թե արդյոք գործը մակագրվել է ոչ ազգանունների այբբենական կարգով։ Դատարանը չէր տիրապետում նման տվյալների, նիստը շարունակելու անհնարինություն առաջացավ։ Շահվերդյանը պետք է ճշտի այս հանգամանքը դատարանի նախագահից և ներկայացնի հաջորդ նիստին: Մակագրման պրոցեսը պետք է թափանցիկ լինի, ու պաշտպանվի պատահականության սկզբունքը: Հնարավոր է՝ դա տեղի չի ունեցել», - ասաց փաստաբանը:
Երեմ Սարգսյանը նաև նշեց՝ չի բացառվում դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելը։
Հիշեցնենք՝ Տոնոյանն անազատության մեջ է 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ից։
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԶՈՒ և ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, «Մոսթոն Ինժիներինգ» ընկերության սեփականատիրոջ հետ նախնական համաձայնությամբ, «Նեյտրոն ԳԱՄ» և «Բագավան» ՓԲ ընկերությունների մասնավորեցումից ընկերության կողմից ՀՀ պաշտպանության նախարարության հանդեպ ունեցած պարտավորությունը մարելու նպատակով 2018թ. ընկերությունից ընդունել՝ ձեռք են բերել թվով 4232 հատ ժամկետանց, տեխնիկական պահանջներին չհամապատասխանելու պատճառաբանությամբ նախկինում չընդունված և ՀՀ ՊՆ-ում պահեստավորված ռազմամթերքը
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԻ՞նչ է սպասվում Գյումրիում, ամեն ինչ նոր է սկսվում. Ռոբերտ Ղևոնդյանը ներկայացրել է ամենահավանական 3 տարբերակ