2022թ. հունվարի 24-ին մեկնարկել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Բելառուսի Հանրապետություն։ Այս մասին տեղեկացնում է Բելառուսում ՀՀ դեսպանությունը:
Այցի շրջանակներում կայացել է հանդիպում Բելառուսի հայ համայնքի երիտասարդության ներկայացուցիչների հետ։ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները և ընթացիկ ծրագրերը։
Առարկայորեն քննարկվել են տարբեր ոլորտներում Հայաստանի զարգացման օրակարգի առաջ մղման գործում հայկական սփյուռքի ներգրավման և, մասնավորապես, երիտասարդ մասնագետների ներուժի լավագույնս օգտագործման հնարավորությունները։
Հայ-բելառուսական երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման համատեքստում կարևորվելէ հայ համայնքի կամրջող դերը ինչպես հայ և բելառուս բարեկամ ժողովուրդների միջև հումանիտար շփումների ընդլայնման, այնպես էլ Հայաստան-Սփյուռք սերտ փոխգործակցության շարունակական ապահովման տեսանկյունից։
Այնուհետև կայացել է հանդիպում հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում Հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է Գրասենյակի կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու հետագա ծրագրերը։ Մասնավորապես, համակողմանիորեն դիտարկվել են հայրենադարձության ոլորտում սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև արդի պայմաններում սփյուռքահայ համայնքներում հայապահպանությանն առնչվող հարցերին։
Նշյալ հանդիպումներին մասնակցել են Բելառուսում ՀՀ դեսպան Ռազմիկ Խումարյանը, ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ Նարեկ Տիրատուրյանը, Արման Մելքումյանը, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի սփյուռքի ներուժի քարտեզագրման և ներգրավման վարչության պետ Կարեն Ավանեսյանը։