Հայաստանում Բելառուսի դեսպանն այսօր եղել է ՀՀ ԱԳՆ-ում
Հայաստանում Բելառուսի դեսպանն այսօր եղել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում: Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ին հաստատեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Վլադիմիր Սոլովյովին տված հարցազրույցում կարծիք էր հայտնել, թե Բելառուսի և Ռուսաստանի Միութենական պետությանը կարող են միանալ հետխորհրդային տարածության նաև այլ հանրապետություններ, մեծ հավանականությամբ՝ նաև Հայաստանը, որովհետև այն «ոչ մեկին պետք չէ»:
«Դե, Հայաստանը գնալու տեղ չունի: Կարծում եք՝ նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են: Նրանք դա տեսան: Նիկոլ Վովաևիչը դա տեսավ: Ադրբեջանն ինչ-որ կերպ դուրս է գալիս այդ խմբից, քանի որ նրանք էլ են շատ սխալներ գործել: Առանձին թեմա է: Այնտեղ Թուրքիան, իհարկե շատ լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում Ադրբեջանին: Թուրքիայով են անցնում գազը, նավթը: Իսկ Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը և Տաջիկստանը, կարծում եմ, առաջին հերթին տնտեսական անհրաժեշտությունից դրդված, նույնպես կմիանան»,- մասնավորապես ասել էր Լուկաշենկոն:
ԱԺ նախագահի պարտականությունները կատարող Հակոբ Արշակյանն էլ այսօր պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ քննարկվո՞ւմ է արդյոք այն, որ Հայաստանը պետք է լինի միութենական երկրի կազմում, նա բացասական պատասխան էր տվել: