Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) որոշել է Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչը Սանկտ Պետերբուրգից տեղափոխել Փարիզ, հայտնում է կազմակերպության կայքը։
«Ֆրանսիայի կառավարության հետ միասին ՈՒԵՖԱ-ն կաջակցի բոլոր շահագրգիռ կողմերի ջանքերին՝ փրկելու Ուկրաինայում գտնվող ֆուտբոլիստներին և նրանց ընտանիքներին, ովքեր սարսափելի տառապանքների ու ավերածությունների միջով են անցնում»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Ի սկզբանե Սանկտ Պետերբուրգում պետք է կայանար եզրափակիչը 2020/2021 մրցաշրջանում, սակայն ժամկետները փոխվել էին կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով։ Այժմ վճռորոշ հանդիպումը կանցկացվի մայիսի 28-ին Սեն-Դենիի «Ստադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում։
Բացի այդ, ՈւԵՖԱ-ն «մինչև հետագա ծանուցում» կտեղափոխի եվրոպական մրցաշարերի բոլոր հանդիպումները Ռուսաստանի և Ուկրաինայի տարածքներից։
Սպասվում է, որ այս երկրներից ընթացիկ վիճակահանության միակ մնացած անդամը՝ Մոսկվայի «Սպարտակը», Եվրոպա լիգայի տնային հանդիպումը կանցկացնի չեզոք դաշտում։
Նաև հունիսին կսկսվի ՈՒԵՖԱ-ի Ազգերի լիգան, իսկ մարտին երկու թիմերն էլ ակնկալում են փլեյ-օֆֆ՝ 2022 թվականին Քաթարում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու իրավունքի համար: Հանդիպման վայրի մասին որոշումը կկայացնի ՖԻՖԱ-ն։