Նախագահն այդտեղ շատ անելիքներ ունի. Վահագն Խաչատուրյանը՝ գերիներին վերադարձնելու մասին (տեսանյութ)
Նախագահի ինստիտուտը ներկայանալի է շատ տեղերում՝ միջազգային հարթակներում կամ առանձին պետությունների ղեկավարների հետ հանդիպումների ընթացքում, և  նա պարտավոր է գերիների հարցը բարձրացնել։
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարեց Հանրապետության նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի հարցին, թե ո՞րն է նախագահի դերը գերիներին վերադարձնելու հարցում:
Խաչատուրյանը կարծում է, որ այս հարցում կարևոր է պետական ինստիտուտների համատեղ աշխատանքը: Նրա խոսքով՝ 1990-ականներին, օրինակ, գերիների վերադարձի հարցով ՀՀ-ն խնդիրներ ուներ պետական կառույցների համատեղ աշխատանքի առումով։
«90-ականներին այս խնդրի առջև կանգնած էինք, և դրան կարելի է ավելացնել անհետ կորածներին։ Եվ միշտ խնդրահարույց է եղել այն առումով, որ հստակ լուծումներ չկան, առավել ևս, որ դրանք պետք է լինեն բանակցությունների արդյունքում, և այդ բանակցությունների արդյունքում դիմացինի նպատակները պետք է հասկանալ։ Գիտեմ, որ ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է, Կառավարության և Կառավարության համապատասխան պատասխանատուները ամբողջ օրվա ընթացքում բոլոր հնարավոր մեթոդներով փորձում են մեր գերիներին վերադարձնել»,- նշեց ՀՀ նախագահի թեկնածուն՝ շարունակելով.
«Ես կարող եմ ասել, որ Հանրապետության նախագահը այնտեղ իր անելիքն ունի։ Այդ անելիքը պետք է միացվի այն ամբողջ անելիքներին, որ արվում է այսօր։ Այդ ինստիտուտը կարող է օգտակար լինել, այդ ինստիտուտը ներկայանալի է շատ տեղերում: Միջազգային հարթակներում կամ առանձին պետությունների ղեկավարների հանդիպումների ընթացքում նախագահը պարտավոր է ուղղակի այդ հարցը բարձրացնել»: