Շիրակի մարզպետը ՄԻՊ-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ռազմագերիների մասին Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահի հայտարարությանը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն առաջին պաշտոնական այցով այսօր Գյումրիում էր: Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանի հետ հանդիպման առանցքում գերեվարվածների հայրենադարձման և 44-օրյա պատերազմի հետևանքով նրանց ընտանիքներում ստեղծված խնդիրների քննարկումն էր:
Զրույցի սկզբում մարզպետն անդրադարձավ նախօրեին Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահի հայտարարությանը, որով վերջինս փորձել է կասկածի տակ դնել գերեվարված անձանց իրավական կարգավիճակը։ Նազելի Բաղդասարյանը, վկայակոչելով միջազգային բանաձևերն ու փաստաթղթերը, ինչպես նաև եռակողմ հայտարարությունից բխող դրույթները, արձանագրել է, որ Ադրբեջանում պահվող անձինք ունեն ռազմագերու կարգավիճակ։
2.jpg (33 KB)
Մարզպետը նաև ուշադրություն հրավիրեց Շիրակի մարզի գերեվարված անձանց խնդրի վրա՝ հիշեցնելով, որ 62 գերեվարվածներից 32-ն արդեն վերադարձել են:
«Պետք է արձանագրել, որ գործընթացից հարազատների սպասումներն ավելին են, և դա բնական է: Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ այս հարցը շարունակում է մնալ ամենակնճռոտը մեր մարզի համար:
Եվս մեկ անգամ կուզենամ այս հարցին ձեր ուշադրությունը հրավիրել, ակնկալում եմ ձեր գործուն աջակցությունը մեր տղաների հայրենադարձման համար ձեռնարկված քայլերում, քանզի Ադրբեջանը շարունակում է իր ձեռագիրը պահել և անհիմն մեղադրանքներով առաջնորդվելով՝ պատանդի կարգավիճակով պահում է նրանց։ Մինչդեռ հիշում եք, որ նախորդ տարի սեպտեմբերին ԵԽԽՎ կողմից ընդունված բանաձևը՝ հումանիտար հետևանքների մասով, ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ այնտեղ պահվող անձինք ունեն ռազմագերու կարգավիճակ»,- ասաց մարզպետը:
277677265_271651465157716_3066297607666176625_n.jpg (188 KB)
ՄԻՊ-ը վստահեցրեց, որ խնդրի լուծման ուղղությամբ իրենց մանդատի շրջանակներում արվում է առավելագույնը: Այն, որ ադրբեջանական կողմը արհեստականորեն գեներացվող և դատավճիռների հանգեցնող քրեական պրոցեսներ է սկսում՝ ոտնահարելով մարդասիրական բոլոր կոնվենցիաները և միջազգային պարտավորությունները, ըստ Գրիգորյանի, ակնհայտ է։
«Ես բոլոր ուղերձներն ուղարկում եմ իմ կոլեգաներին աշխարհի տարբեր երկրներում, սակայն արձագանքների ինտենսիվությունից կամ դրանց հասցեականությունից բավարարված չեմ: Ամեն պարագայում ձեզ հավաստիացնում եմ՝ իմ գործունեության առանցքում խնդրի լուծումն առաջնային տեղ ունի»,- ընդգծեց Քրիստիննե Գրիգորյանը։
1.jpg (130 KB)
Մարզպետի հետ հանդիպումից հետո ՄԻՊ-ը հանդիպելու էր գերեվարվածների ընտանիքների անդամների հետ: Լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ այդ հանդիպումն իր համար կարևոր նշանակություն ունի:
«Ծնողներին ասելու եմ՝ եթե կա կոնկրետ անհրաժեշտություն, ահագնացող ինչ-որ բան, փորձենք Կարմիր խաչի միջոցով հարցը բարձրացնել, բնականաբար, հարգելով նրանց մանդատը: Ինձ համար շատ կարևոր է ընտանիքներին անձամբ հանդիպելը և հավաստիացնելը, որ ՄԻՊ-ն ամեն օր աշխատում է մեր տղաների վերադարձի ուղղությամբ: Մենք բավարար իրավական հիմքեր ունենք և պետք է անդադար՝ չհոգնելով աշխատենք, հասնենք մեր նպատակին»,- ասաց ՄԻՊ-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Շիրակի մարզպետն այնուհետ եղել են «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն»-ում, ծանոթացել պայմաններին ու կատարված աշխատանքներին։
277654606_271651605157702_5376154845316711417_n.jpg (387 KB)