Դեռ վաղ է եզրակացություն անելը. ժողովրդագրագետը՝ հունվար-փետրվարին ծնելիության նվազման եւ մահացության աճի մասին
2022 թվականի առաջին երկու ամիսներին ՀՀ-ում ծնելիության մակարդակը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ, 3,4% նվազել է, մահացությունը 11%-ով՝ աճել: Ժողովրդագրագետ Արտակ Մարկոսյանի կարծիքով, սակայն, եզրակացություններ անելու համար վաղ է, քանի որ ընդամենը երկու ամսվա տվյալների մասին է խոսքը:
«Արտառոց բան չկա, հաջորդ ամիսներին կարող է ուղղվել: Սակայն ամենախնդրահարույցն այստեղ բնական հավելաճի նվազումն է. այն նախորդ տարվա համեմատ 6-7 անգամ նվազել է: Նախորդ տարի գրանցված 102 բնական աճի փոխարեն այս տարի մենք ունենք մինուս 686 մարդ»,- նկատում է ժողովրդագրագետը:
Ըստ նրա՝ կորոնավիրուսի հետեւանքով մահերի թվաքանակը 2020 եւ 2021 թվակաների համեմատ նվազել է 5.5%, սակայն աճել է արյան շրջանառության համակարգի հիվանդության հետեւանքով մահերի թիվը. «Արյան շրջանառության համակարգի եւ շնչառական հիվանդությունների հետեւանքով մահերի բավական լուրջ աճ ունենք՝ 13.3%»:
Մարկոսյանը նաեւ նշում է՝ այս տարի նվազել է ամուսնությունների թիվը, ինչը, մասնագետի կարծիքով, ենթադրելի էր, քանի որ 2021 թվականին գրանցված ամուսնությունների թվի մեծ մասը 2019 եւ 2020 թվականներին պլանավորած ամուսնություններն են եղել: «Մի փոքր խնդրահարույց է ամուսնալուծությունների թվաքանակը, որը, նախորդ տարվա համեմատ, աճել է 27.8%-ով: Սրա մասին առայժմ կդժվարանամ շատ բան ասել, քանի որ հետազոտության կարիք կա՝ պատճառները հասկանալու համար»,- ասում է նա:
Նշենք, որ, Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2022 թվականի հունվար եւ փետրվար ամիսներին ծնվել է 5344 երեխա, իսկ 2021 թվականի նույն ամիսներին՝ 5533: Նշված ժամանակահատվածում մեռելածինների թիվը կազմել է 58 դեպք, ինչը 28,4%-ով պակաս է 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2022 թվականի հունվար-փետրվարին ընդհանուր առմամբ երկրում մահացել է 6030 մարդ, ինչը 11%-ով ավելի է 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: