ՀՀ-ն՝ առաջին անգամ մոդեռն պարի փառատոնին. «Me, My non-Seld and I»-ը ընդգրկվել է 20 լավագույն ներկայացումների ցանկում
Ապրիլի 28-ից մայիսի 1-ը ընկած ժամանակահատվածում Հունաստանում կայացել է Aerowaves միջազգային խորեոգրաֆիկ կազմակերպության նախաձեռնած «SpringForward» ժամանակակից պարի փառատոնը, որին նաեւ մասնակցել է Ռիմա Պիպոյանի «Me, My non-Seld and I» ժամանակակից բալետային ներկայացումը։
Պիպոյանի ներկայացումը 600 դիմորդներից ընդգրկվել է 20 լավագույն ներկայացումների ցանկում եւ հնարավորություն ստացել ներկայանալու աշխարհի լավագույն թատրոններից եւ անվանի փառատոներից ժամանած խորեգրաֆների ու պարի քննադատների առաջ։
«Մասնակցությունը փառատոնին շատ մեծ ձեռքբերում էր, որովհետեւ ինձ ավելի մեծ ճանաչելիություն տվեց միջազգային հարթակում: Aerowaves-ի տնօրենը գլուխ խոնարհեց մեր առաջ՝ ասելով, որ տեսել են շատ խոր եւ ժամանակակից ներկայացում»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Ռիման:
Խորեոգրաֆի փոխանցմամբ՝ ներկայացումը բարձր գնահատանքի է արժանացել եւ միանգամից հրավերներ է ստացել Գերմանիայից, Սերբիայից, Լեհաստանից, Հունաստանից: Պիպոյանը հայտնեց, որ դեռ շարունակում է հրավերներ ստանալ։ Խորեոգրաֆի խոսքով՝ Հայաստանն առաջին անգամ էր մասնակցություն ունենում մոդեռն պարի զարգացմանը նպաստող եւ երիտասարդ խորեոգրաֆներին մեծ հնարավորություններ տվող այս փառատոնին:
Ի դեպ, այս տարի Aerowaves-ը նշում է իր գործունեության 25-րդ հոբելյանական տարին: Փառատոնն անցկացնվել է Հունաստանի Էլեֆսինա քաղաքում. «Մասնակցությունը Aerowaves-ին մեծ քայլ է հայ մոդեռն պարը եւ հայ արվեստը հանրահռչակելու եւ տեսանելի դարձնելու ամբողջ աշխարհում»:
Ռիմա Պիպոյանն իր «Me, My non-Seld and I» ներկայացումը բեմադրել է 2021 թվականին հայ-ուկրաինական համատեղ ծրագրի շրջանակներում: Ներկայացման առաջնախաղը կատարել են Կիեւի Օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի բալետի մենակատար Վլադիսլավ Բոնդարն և Ռիման: Այն առաջին անգամ ցուցադրվել է Խորվաթիայում։ Aerowaves փառատոնին ներկայացման գլխավոր հերոսին մարմնավորել է երիտասարդ բալետի արտիստ Գոռ Սարգսյանը: