Պետք է ձգտենք հասնել նրան, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում քաղաքական կամքը ավելի քիչ դեր խաղա. Կարապետյան (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ելույթ է ունեցել մայիսի 27-28-ը Կիպրոսում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ համաժողովի ժամանակ:
Ելույթը ամբողջությամբ ստորև.
«Շնորհակալություն դեսպան Հասանի խոսք տրամադրելու համար։
Հարգելի գործընկերներ, ես միանում եմ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատին ուղղված երախտագիտության խոսքերին՝ մեզ այստեղ հյուրընկալելու համար: Շնորհակալ եմ:
Գործընկերս՝ Սարգիս Խանդանյանը, խոսեց կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի ընդհանուր առաջընթացի մասին։ Այդ առումով «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ը Հայաստանին չեմպիոն է որակավորել՝ հենվելով վերջին տարիների առաջընթացի վրա։ Սա, իհարկե, մի կողմից ցույց է տալիս, թե որքան վատն է եղել մեր մեկնարկային կետը մի քանի տարի առաջ, սակայն այն, անշուշտ, նաև ցույց է տալիս կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի ներկայիս կառավարող ուժի վճռականության մասին:
Կցանկանայի առանձնացնել մեկ օրենսդրական փոփոխություն, որը կատարել ենք 2020 թվականի գարնանը։ Երկու տարի առաջ մեր խորհրդարանն ընդունեց ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին օրենք, որի շնորհիվ ներկայումս ուսումնասիրվող, քննության փուլում գտնվող մոտ երեք հարյուր գործ կա:
Դրանցից մոտ տասը մտել են դատարան։ Այս տասը գործերը, ընդհանուր առմամբ, կազմում են 125 միլիոն եվրոյին համարժեք պոտենցիալ անօրինական ակտիվներ։ Սա, իհարկե, նախևառաջ տպավորիչ է հայ հանրության համար, սակայն այս օրենքի ընդունման և կիրառման կարևոր մասը ոչ այնքան մեխանիզմն է, որքան այն հնարավորությունը, որ վերջինս ընձեռում է ապօրինի ունեցվածքի համար մեղադրվող կողմին: Այն թույլ է տալիս ապօրինի ունեցվածքի համար մեղադրվող կողմին բանակցել պետության հետ և կամավոր հիմունքներով վերադարձնել ապօրինի ակտիվները՝ այդպիսով նաև հնարավորություն ունենալով պահել դատարանում վիճարկվող գումարի մինչև 25%-ը: Այս օրենքը ոչ թե քրեական պատասխանատվություն է ենթադրում, այլ վարչական, որը նպաստում է այս գործընթացի արագացմանը:
Մեր քննարկման քաղաքական բաղադրիչում Իրենան խոսեց քաղաքական կամքի մասին՝ որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարևորագույն բաղադրիչ։ Ես կիսում եմ այդ դիրքորոշումը և կարծում եմ, որ պետք է ձգտենք հասնել նրան, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում քաղաքական կամքը ավելի ու ավելի քիչ դեր խաղա, և փոխարենը լինեն ավելի ու ավելի շատ ինստիտուցիոնալ հնարավորություններ և մեխանիզմներ, որոնք կփոխարինեն մեր անհատական քաղաքական կամքին՝ դրանով հարատև փոփոխություններ կատարելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեր ճանապարհին: Շնորհակալություն»։