Խուժանության, ահաբեկչական գործողություններին նմանվող գործողություն ծավալելու իրավունք պատգամավորը չունի. Խանդանյան
Պատգամավորն ընդամենը ունի ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ իրավունք կառավարության անդամների մոտ։ Պետական կառավարման համակարգի մարմիններ ներխուժելու, խուժանություն անելու, ահաբեկչական գործողություններին նմանվող գործողություն ծավալելու իրավունք պատգամավորը ՉՈՒՆԻ։
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ում գրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանի, Քրիստինե Վարդանյանի և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանի Կառավարության 3-րդ մասնաշենքում գտնվող առողջապահության նախարարության շենք ներս խուժելուն։
Գրառման մյուս հատվածը՝ ստորև.
«ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին օրենքը հստակ սահմանում է.
«Պատգամավորը հնարավորինս սեղմ ժամկետում ընդունելության իրավունք ունի Կառավարության անդամների, ինչպես նաև Կառավարությանը, վարչապետին և նախարարություններին ենթակա պետական կառավարման համակարգի մարմինների ղեկավարների, Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների, համայնքների ղեկավարների կամ իր գրավոր հարցմանը, առաջարկին պատասխանելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձանց մոտ»։
Ես հորդորում եմ, որ այսուհետ ՀՀ պետական համակարգի մարմինների շենքերի պահպանությամբ զբաղվող իրավապահ մարմինների ծառայողներն այդ շենքերի անվտանգության կարգը խախտող ցանկացած անձի, այդ թվում և խուլիգանություն անող պատգամավորի մանդատ ունեցողների նկատմամբ կիրառեն անհրաժեշտ միջոցներ և վերականգնեն տվյալ մարմնի բնականոն գործունեությունը»:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ժամեր առաջ ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորները ներս են խուժել Կառավարության 3-րդ մասնաշենքում գտնվող առողջապահության նախարարության շենք։ Վերջիններս, չենթարկվելով շենքում անվտանգության ծառայություն իրականացնող ոստիկանների օրինական պահանջներին, նրանց խնդրանք-հորդորներին, անցնել էին անվտանգության երկաթե ձողերի տակով, շարժվել դեպի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի աշխատասենյակ, մտել նիստերի դահլիճ և վիրավորել նախարարին: