Հակոբ Արշակյանն այցելել է Վարդենիսի զինվորական հոսպիտալ և Մարտունու բժշկական կենտրոն, տեսակցել վիրավոր զինծառայողներին
«Այցելեցի Վարդենիսի զինվորական հոսպիտալ, ինչպես նաև Մարտունու բժշկական կենտրոն, ծանոթացա բուժվող զինվորների առողջական վիճակին»։
Այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը՝ նշելով, որ այցի ընթացքում հանդիպել է նաև Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանին և Վարդենիսի համայնքապետ Ահարոն Խաչատրյանին։
«Տեղում մանրամասն քննարկում ունեցանք տիրող իրավիճակի մասին։ Խուճապային տրամադրություն չկա, իրավիճակը պատկան մարմինների վերահսկողության տակ է»,- ընդգծել է նա:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառում է նաև ԱԹՍ-ներ: Կան զոհեր ու վիրավորներ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնեց, որ զոհերի նախնական թիվը 49 է (երեկ կեսօրի դրությամբ)։
Ադրբեջանի ագրեսիայի առնչությամբ ՀՀ կառավարությունն արդեն դիմել է ՌԴ-ին, ՄԱԿ-ին և ՀԱՊԿ-ին։
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի պահանջով արտահերթ նիստ է գումարվելու, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ էլ երեկ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստն է կայացել, որը գումարվել էր Հայաստանի խնդրանքով ու դիմումով:
Որոշվել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի գլխավորությամբ առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ իրավիճակը գնահատելու և պետությունների ղեկավարների համար զեկույց պատրաստելու նպատակով: