ՀԱՊԿ քարտուղարի պաշտոնում այսուհետ Զասին կփոխարինի Ղազախստանի ներկայացուցիչ Տասմագամբետովը
Ղազախստանի ներկայացուցիչ Իմանգալի Տասմագամբետովը կկատարի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները։
Այս մասին Երևանում ընթացող ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ցանկանում եմ նշել, որ Ստանիսլավ Զասն ավարտում է իր եռամյա գործունեությունը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նրան բարեխիղճ աշխատանքի համար, քանի որ 2023 թվականից առաջիկա երեք տարիներին գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարելու է Ղազախստանի ներկայացուցիչ Իմանգալի Տասմագամբետովը: Կարծում եմ՝ արդար կլինի, որ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նրան ներկայացնի մեզ, եթե նպատակային է համարում»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Իմանգալի Տասմագամբետովը 1993-1995 թվականներին աշխատել է որպես Ղազախստանի նախագահի օգնական, 1995-1997 թվականներին՝ փոխվարչապետ։ Նա նաև տարբեր ժամանակներում զբաղեցրել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի և նախագահի առաջին օգնականի պաշտոնները։ 2002 թվականին նշանակվել է վարչապետ, իսկ 2003 թվականին՝ պետքարտուղար։
Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասը երեք տարի զբաղեցնում էր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը։ Ավելի վաղ Զասը Բելառուսի ԱԽ քարտուղարն էր։