Այս տարվա գարնանը բռնցքամարտիկ Էրիկ Իսրայելյանը 60 կիլոգրամ քաշային կարգում հռչակվեց երիտասարդների Եվրոպայի չեմպիոն: Օրեր առաջ նա իր հաղթանակը կրկնեց աշխարհի առաջնությունում՝ գրավելով աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը:
Բռնցքամարտիկը երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել՝ բարձրաձայնելով, թե իր հաղթանակն արժեզրկվել է, զրոյի հավասարվել:
Բանն այն է, որ, ըստ մարզիկի, Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայից ոչ ոք օդանավակայանում իրեն դիմավորելու չի գնացել և մինչ օրս չի շնորհավորել:
«Ուժեղ տղաներին չեն սիրում, որովհետև իրենց ենթարկելն ավելի դժվար է: Տասը մասնակցից մենակ ես եմ հաղթել, ոսկե մեդալ բերել: Կարծում եմ՝ «աբիժնիկ» են ինձանից: Բռնցքամարտում աշխարհի ոսկե մեդալ չեն տեսել կամ եսիմ երբ են տեսել ու չեն ուզում գնահատել ու շնորհավորել: Ես մարզիկ եմ և ամեն ինչ անում եմ, որ Հայաստանի դրոշը բարձր պահեմ, բայց եթե ինձ այստեղ գնահատված չզգամ, երկրից կգնամ»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ևս իր վրդովումունքը հայտնեց նա:
Էրիկ Իսրայելյանի խոսքով՝ ինքն ամեն օր տարբեր երկրներից բազմաթիվ առաջարկներ է ստանում և արդեն սկսել է մտածել երկիրը լքելու և այլ երկրում իր սպորտային ուղին շարունակելու մասին. «Երկրների անուններ չեմ նշում, բայց ամբողջ աշխարհից՝ տարբեր երկրներից, ինձ հրավիրում են: Եթե մինչև տարվա վերջ ֆեդերացիայի վերաբերմունքը չփոխվի, ես կգնամ երկրից»:
Մարզիկի բարձրաձայնած դժգոհությունների վերաբերյալ կապ հաստատեցինք նաև Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի հետ: Ֆեդերացիայի մամուլի խոսնակ Արամ Մանուկյանը մեր զրույցում նշեց, որ չկա բացասական մոտեցում որևէ մարզիկի հանդեպ՝ ընդգծելով. «Մենք մեր յուրաքանչյուր մարզիկի վերաբերվում ենք ամենայն հարգանքով, իհարկե, նրանցից էլ պահանջում, որ հարգեն ֆեդերացիայի օրենքներն ու կանոնները»:
Արամ Մանուկյանի հավաստմամբ՝ մարզիկին օդանավակայանում պատշաճ կերպով դիմավորել են, դափնու պսակ նվիրել. «Մարզիկին դիմավորել են ֆեդերացիայի պաշտոնատար անձինք, աշխատակիցները, ներկայացուցիչներից՝ Արման Հարությունյանը, Դերենիկ Գաբրիելյանը և մարզչական կազմի ներկայացուցիչներ»:
Վերջինս իր խոսքերի ճշմարտացիությունը հավաստելու համար հիշատակեց լրատվամիջոցների պատրաստած ռեպորտաժները, որտեղ օդանավակայանում դիմավորում են Էրիկ Իսրայելյանին:
Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի արձագանքից հետո կրկին կապ հաստատեցինք Էրիկ Իսրայելյանի հետ՝ մատնանշելով վերոնշյալ տեսանյութերի առկայության մասին: Մեր երկրորդ զանգին վերջինս վրդովված հակադարձեց՝ այս անգամ էլ ասելով, թե ֆեդերացիայի նախագահը ներկա չի եղել: Իսկ ֆեդերացիայի մյուս ներկայացուցիչների մասով Իսրայելյանը վրա բերեց, թե ով էլ ներկա է եղել, իրեն չի շնորհավորել, իսկ դա հավասարազոր է նրանց չգնալուն:
«Նույն հաջողությամբ կարող է եկել էին օդանավակայան՝ ուրիշ երկիր թռնելու կամ առևտուր անելու նպատակով: Չեմպիոնին պետք է համբուրել, շնորհավորել: Իսկ ինձ, էլի եմ կրկնում, չեն շնորհավորել, ընդամենը վզիս մի հատ կանաչ բան են գցել»: