ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապի ապահովումն ու այդ ուղղությամբ ռուսական խաղաղապահ առաքելության կողմից հետևողական քայլերի իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի, 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարմանը վերաբերող հարցերին:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր կրկին մի շարք անձինք, որոնց ադրբեջանական լրատվամիջոցները ներկայացնում են որպես հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, բլոգերների և էկոակտիվիստների, փակել են Շուշի-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհը։ Համացանցում տեսանյութեր են տարածվում, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» վրաններ տեղադրում Լաչինի միջանցքում։
Հիշեցնենք, ևս մեկ հեռախոսազրույց էլ Պուտինն ունեցել էր Ադրբեջանի առաջնորդ Իլհամ Ալիևի հետ։ Պետությունների ղեկավարները քննարկել էին Մոսկվայի, Բաքվի և Երևանի միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների թեման, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր։
Իսկ երեկ՝ դեկտեմբերի 11-ին, Վլադիմիր Պուտինը զանգահարել էր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։