Ադրբեջանն արդեն երկու տարուց ավելի ապօրինի գերության մեջ է պահում հայ գերի Վիգեն Էուլջեքյանին։
Այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում հիշեցրել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը՝ շարունակելով. «Ալիևի ռեժիմը նրան անմարդկային վերաբերմունքի և մարդու իրավունքների տարբեր խախտումների է ենթարկել:
Կոչ եմ անում ԱՄՆ պետքարտուղարությանը և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին միջոցներ ձեռնարկել՝ նրա և բոլոր հայ ռազմագերիների կյանքը պաշտպանելու համար»:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վիգենի կինն ու մայրը ահազանգել են վերջինիս առողջական վիճակի խիստ վատթարացման մասին:
«Վիգենը 95 կգ էր, հիմա 45 է դարձել: Վիգենը հիվանդ է, հաց չի ուտում։ Կարմիր խաչը ասել է, որ հնարավորություն ունեն բոլոր գերիներին ուտելիք ուղարկել։ Հիմա ես նույնպես իր համար ծանրոց եմ պատրաստում»,- ասել էր նրա կինը:
Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանը Շուշիում էր վերաբնակվել 44-օրյա պատերազմից ամիսներ առաջ։ Գերեվարվել է եռակողմ հայտարարությունից ժամեր անց, երբ Մարալ Նաջարյանի հետ՝ Բերձոր, ապա Շուշի էր գնացել՝ անձնական իրերի հետևից. պաշտոնական լրատվությանը հետևել ու այդտեղ Շուշիի գրավման մասին ոչինչ չէին գտել։
Վիգենն ընդամենը մեկ շաբաթ էր առաջնագծում եղել, բայց պաշտոնական Բաքուն նրան ներկայացնում է որպես 2500 դոլարի դիմաց կռվող վարձկան ու դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։