2 տարի առաջ այս օրը Խծաբերդից և Հին Թաղերից գերեվարվեցին հայ տղաները, շիրակցիներից 26-ը դեռ գերի են․ Նազելի Բաղդասարյան
Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում անդրադարձել է Լաչինում տեղի ունեցող իրադարձություններին և ընդգծել, որ ավելի քան հարյուր հազար մարդ փաստացիորեն պատանդի կարգավիճակում է: Սա ցեղասպան ձեռագիր է, որը, ըստ Շիրակի մարզպետի, պետք է արձագանք ունենա միջազգային հանրության կողմից։
Գրառման նախաբանում Բաղդասարյանը հիշեցրել է, որ 2 տարի առաջ այս օրը Խծաբերդից և Հին Թաղերից գերեվարվեցին մի խումբ հայ տղաներ, որոնցից 62-ը Շիրակի մարզից էին։ Նրանցից 26-ը դեռ գերության մեջ է։
Գրառումն ամբողջությամբ՝ ստորև․
«2 տարի առաջ այս օրերին Արցախում էի։ Սարսափեցնող մեկ լուրը ստիպեց ժամերի ընթացքում արագ հասնել Ստեփանակերտ։ Չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ֆիքսված էին երկու երկրների պարտավորությունները, բայց այնուամենայնիվ դեռ 2 տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղի Խծաբերդի եւ Հին Թաղերի տարածքից գերեվարվել էին մի խումբ հայ տղաներ, որոնցից 62-ը Շիրակի մարզից էին։
Հենց այդ օրերին ադրբեջանական կողմը եւս կոպտորեն խախտում էր եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված կետերը` ապօրինի ռազմական գործողություններ իրականացնելով Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում եւ գերեվարելով հայ տղաներին։ Հետո մեր եղբայրներին պետք «տեռորիստ» պիտակավորեին, վերագրեին այլ արարքներ, որոնք իրականության հետ աղերս չունեին։ Ցավով արձանագրեմ, որ առ այսօր Շիրակի տղաներից 26-ը շարունակում են մնալ գերության մեջ։
Անց 2 տարի կրկին նույն օրերին ականատես ենք լինում, որ Ադրբեջանը միջազգայնորեն ստանձնած իր պարտավորությունների, եռակողմ ստորագրված փաստաթղթի գրեթե բոլոր կետերի կոպտագույն խախտում է իրացնում։ Այսօր էլ մեկ հումանիտար աղետի ենք բախվում։
Մարդկանց տեղաշարժման, կյանքի ու առողջության իրավունքներն են սահմանափակվում։ Ավելի քան հարյուր հազար մարդ փաստացիորեն պատանդի կարգավիճակում է: Սա ցեղասպան ձեռագիր է, որը պետք է արձագանք ունենա միջազգային հանրության կողմից»։