Ադրբեջանն ապօրինի շրջափակել է Լեռնային Ղարաբաղը՝ խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
Այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ Լաչինում ստեղծված իրավիճակի թեմայով կազմակերպված քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը:
«Ադրբեջանը պետական հովանավորությամբ զանգվածային արշավ է սկսել Լաչինի միջանցքի երկայնքով, դա արել է՝ խախտելով եռակողմ հայտարարության կետը, որի համաձայն՝ Հայաստանի և ԼՂ-ի միջև պետք է կապ լինի Լաչինի միջանցքով՝ ՌԴ խաղաղապահ առաքելության վերահսկողության ներքո»,- ասել է նա:
Մարգարյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը ձգտում է մեծածավալ հումանիտար աղետ ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղում։ Այս պահին 120 հազար մարդ Ադրբեջանի կողմից պատանդ են պահվում։
«Չնայած խաղաղապահ ուժերի ջանքերին՝ բանակցությունները դեռևս ոչ մի արդյունք չեն բերել»,- նշել է նա։
Մարգարյանը նաև ասել է, որ ԼՂ-ում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետ դառնալուն: Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի գործողությունների համակարգված բնույթը վկայում է, որ Լաչինում տեղի է ունենում նախապես պլանավորված գործողություն:
«Պնդումները, որ Ադրբեջանը որևէ սահմանափակում չի իրականացրել Լաչինի միջանցքում, կեղծ են և արտացոլում են այդ երկրի՝ զոհին մեղադրելու մոտեցումը: Բնապահպանական մտահոգությունների ցանկացած հղում ոչ այլ ինչ է, քան կեղծ պատրվակ՝ արդարացնելու համար ԼՂ-ին հետագա գոյության միջոցներից զրկելը:
Ադրբեջանը ժխտում է իր պատասխանատվությունը, կեղծ պատրվակներ բերում։ Ադրբեջանը աշխարհում ժողովրդավարության հարցում ամենացածր վարկանիշներից մեկն ունի, տասնյակ քաղբանտարկյալներ կան Ադրբեջանում, այնտեղ հնարավոր չէ քաղաքացիական ակցիա անել առանց պետական աջակցության»,- ասել է Մարգարյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակն է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ենթարկել էթնիկ զտման:
«Եթե Ադրբեջանն այդքան հետաքրքրված է բնապահպանական իրավիճակով, որպեսզի անկախ գնահատում իրականացվի, պետք է դիտարկել ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն տեղակայելու հնարավորությունը՝ խնդիրն ուսումնասիրելու նպատակով»,-հավելել է նա:
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի խոսքով՝ ՀՀ-ն պատրաստ է ապահովել մարդասիրական հասանելիությունը փաստահավաք առաքելության համար:
Ի պատասխան Մարգարյանի հիմնավորված պնդումների՝ ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Յաշար Ալիևը հայտարարել է, թե Լաչինի միջանցքն «ամբողջությամբ Ադրբեջանի տարածքում է», և թե այդ ճանապարհի օգտագործումը պետք է լինի բացառապես մարդասիրական նպատակներով.
«Ադրբեջանը վճռական է իր հայազգի քաղաքացիներին երաշխավորել այն իրավունքներն ու ազատությունները, որոնք վայելում են իր քաղաքացիները՝ հավասար կերպով և առանց խտրականության»,- հայտարարել է նա ու հավելել, որ այս «ներպետական» խնդրին դրսի «միջամտություն» թույլ չեն տալու՝ նկատի ունենալով, որ «Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածք է, իսկ այնտեղ ապրող հայերը՝ ադրբեջանական տարածքում ապրող հայեր»:
ՄԱԿ ԱԽ նիստի ընթացքում ելույթ ունեցող պատվիրակությունների ներկայացուցիչները միաձայն կոչ են արել անհապաղ ապահովել Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների անխափան անցումը։
Հիշեցնենք՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը հրավիրվել էր Հայաստանի Հանրապետության դիմումի հիման վրա: