Այսօր կայացել է Ավստրալիայի բաց առաջնության առաջին կիսաեզրափակիչը, որում հանդիպել են Կարեն Խաչանովն ու հույն Ստեֆանոս Ցիցիպասը:
Թենիսիստները միմյանց դեմ անցկացրել են 6-րդ դիմակայությունը. Խաչանովը կրկին զիջել է: Այս անգամ Ցիցիպասը մոտ 4 ժամ տևած դիմակայությունում հաղթել է 7:6, 6:4, 6:7, 6:3 հաշվով:
Կարեն Խաչանովը հայկական արմատներով միակ ռուս թենիսիստն է, որը 2023 թվականին դուրս եկավ Ավստրալիայի բաց առաջնության կիսաեզրափակիչ:
Կիսաեզրափակիչում Խաչանովին բաժին հասավ, եթե ոչ ամենաուժեղ, ապա ամենաանհարմար մրցակիցներից մեկը: 2021 թվականի «Ռոլան Գարրոս» մրցաշարի ֆինալիստ Ստեֆանոս Ցիցիպասը հինգ անգամ կորտ է դուրս եկել ռուսաստանաբնակ թենիսիտի հետ և բոլոր հինգ դեպքերում էլ ուժեղ է գտնվել: Խաղացված 12 սեթերից Կարենը հաղթել է միայն երկուսում։
Թենիսի Ավստրալիայի բաց առաջնությունը «Մեծ սաղավարտի» տարվա 4 գլխավոր մրցաշարերից մեկն է: Այն անցկացվում է Ավստրալիայի Մելբուռն քաղաքում՝ կոշտ ծածկույթի վրա:
Հիշեցնենք, որ կիսաեզրափակիչի մյուս խաղում Նովակ Ջոկովիչը կմրցի Թոմ Պոլի հետ:
Հայկական արմատներով ռուս թենիսիստ Կարեն Խաչանովն Ավստրալիայի բաց առաջնության շրջանակներում ունեցած հաղթանակներից մեկը, որպես աջակցություն, նվիրել էր Արցախին՝ տեսախցիկի վրա գրելով. «Արցա՛խ, մնա ուժե՛ղ»: Ադրբեջանի թենիսի ֆեդերացիան բողոք էր ուղղել Թենիսի միջազգային ֆեդերացիային (ITF)՝ պահանջելով պատժել ռուսաստանաբնակ հայազգի թենիսիստ Կարեն Խաչանովին՝ նրա այդ քայլի համար: