Հասմիկ Պապյանը չի միացել մի խումբ մտավորականների՝ Արայիկ Հարությունյանին ուղղված հայտարարությանը
Հայտնի օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը չի միացել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին ուղղված՝ Հայաստանի, Արցախի ու արտերկրի մի խումբ մտավորականների հայտարարությանը։
Տիկին Պապյանը լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտնել է, որ հայտարարությանը միանալու առաջարկով իրեն դիմել է արցախցի գրող Վարդգես Օվյանը, սակայն ինքը մերժել է այդ առաջարկը։
Այս մասին երգչուհին գրել է նաև սոցցանցերի իր էջերում՝ կրկին հայտնելով, որ ինքը չի ստորագրել նամակի տակ:
Նշենք, որ նամակը կազմել և ստորագրել են ազգությամբ հայ Արցախի ու Հայաստանի քաղաքացիներ, ինչպես նաև՝ արտերկրում ապրող ճանաչված մտավորականներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ՝ ելնելով այն իրողությունից, որ Արցախի ճակատագիրը վերաբերում է ոչ միայն Արցախի Հանրապետությունում ապրող քաղաքացիներին, այլև ՀՀ քաղաքացիներին ու աշխարհասփյուռ հայությանը։
Նամակում նշվում է, որ պատմության գրեթե բոլոր դրվագներում պատերազմական պարտություններից հետո պարտված առաջնորդները կա՛մ ինքնասպան են լինում, կա՛մ հրաժարվում հետագա կառավարումից:
Ըստ նամակի բովանդակության՝ «վերջին 16 տարում լինելով ԱՀ առանցքային, գլխավոր քաղաքական դեմքը (2007-2017 թվականներին եղել եք վարչապետ, պետնախարար, իսկ 2020 թ.՝ ԱՀ նախագահ)՝ հենց Արայիկ Հարությունյանն է գլխավոր պատասխանատուն, որ տարածքային ու մարդկային աննախադեպ մեծ կորուստներից բացի, մսխվել է նաև այն Հաղթանակը, որ 1994թ. ձեռք էր բերվել տասնյակ հազարավոր հայորդիների արյան ու կյանքի գնով»։