Այսօր՝ փետրվարի 16-ին, ՆԳՆ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողները Կոտայքի մարզի Պռոշյան համայնքում գտնվող ՊՆ նախկին վարչական համալիրում, ՊԵԿ-ից ստացված գրության հիման վրա և Կառավարության 797-Ն որոշման համաձայն, իրականացրել են տարածքում ապօրինաբար գտնվող անձանց ներխուժումը վերացնելու վերաբերյալ գործողություն:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ նշելով, որ գործողությանը մասնակցել են նաև ՆԳՆ փրկարար ծառայության և Շտապօգնության աշխատակիցները:
Նշենք, որ ՀՀ կառավարության 2022 թվականի մայիսի 5-ի թիվ 621-Ա որոշմամբ՝ ՀՀ Կոտայքի մարզի Պռոշյան համայնքի Գևորգ Չաուշի խճուղի թիվ 5 հասցեում գտնվող հողամասը, շենքերը և ոստիկանության հաղորդագրության մեջ նշվող շինություններն ամրակցվել են Պետական եկամուտների կոմիտեին՝ Երևանի ԱՏԳ կենտրոն կառուցելու նպատակով։ Նշված տարածքում նախաձեռնվել են նախագծման աշխատանքներ՝ հետագայում շինարարությունը սկսելու նպատակով:
Նշված շենք-շինություններում եղել են հարևան համայնքի բնակիչներ թե՛ մինչև ՊԵԿ-ին հանձնելը, թե՛ ՊԵԿ-ին հանձնելուց հետո։ Ավելին՝ ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար աշխատանքներ է իրականացրել՝ ապօրինի զբաղեցված տարածքն ազատելու համար: 2022 թվականի տարեվերջից արդեն նշված տարածքում բնակվողների թիվը կտրուկ ավելացել է, ինչի մասին ՊԵԿ-ն անմիջապես տեղյակ է պահել իրավապահ մարմիններին:
Այս տարվա հունվարին նշված համալիրի բնակիչները բողոքի ակցիաներ էին կազմակերպել և ճանապարհներ փակել մի քանի օր շարունակ էլեկտրաէներգիայի բացակայության պատճառով: Նրանք հայտնել էին, թե էլեկտրաէներգիայից իրենց զրկել է ՊԵԿ-ը, ում այժմ պատկանում է տարածքը: Բացի այդ, հայտարարել էին՝ մտավախություն ունեն, որ տարածքից հեռանալու պահանջ կարող է ներկայացվի, որի հետ ո՛չ համամիտ են, ո՛չ մտադիր են քննարկել այդ թեման։
ՊԵԿ-ը, ավելի ուշ պարզաբանում տարածելով, նշել էր, որ տարածքում կատարվել են տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ ուսումնասիրություններ, հիշյալ շենք-շինությունները 3-րդ աստիճանի վթարային են: Տարիների ընթացքում շենքերի գույքը, ներառյալ՝ դուռ-պատուհանները, գողացվել են, և այնտեղ բնակվելը կարող է վտանգավոր լինել անձանց կյանքի և առողջության համար:
Հիշյալ հասցեում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն դեռևս էլեկտրաէներգիայի բաժանորդ չէ, հետևաբար էլեկտրամատակարարման միացման կամ անջատման հետ կապված որևէ գործողություն չէր կարող իրականացնել և չի իրականացրել: