Հայաստանը Հնդկաստանից 155 մմ/39 MArG ինքնագնաց հաուբիցներ է պատվիրել՝ նախքան զենքի պատվիրումը կատարելով փորձարկումներ, որոնք մշակել է «Kalyani Strategic Systems Limited» (KSSL) ընկերությունը։
Այս մասին հայտնում է «IndianndianDefence Research Wing» պարբերականը՝ Հնդկաստանի պաշտպանության հետազոտական թևին հղումով։
«Kalyani Strategic Systems Limited»-ի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Marg 155/39 ինքնագնաց հաուբիցը մշակվել է 8 ամսում և հաջողությամբ հնդկական բանակը փորձարկել է Բալասորեում և Փոկրանում:
Նախքան պատվերի գրանցումը, ինքնագնաց հաուբիցը 40 օրվա ընթացքում կրկին փորձարկվել է Հայաստանից Հնդկաստան մեկնած պաշտոնյաների ներկայությամբ։
Գործարքը կնքվել է պաշտպանական արդյունաբերության ցուցահանդեսից հետո, երբ հաստատվել է, որ այն համապատասխանում է հայկական բանակի սահմանած կրակոցների բոլոր չափանիշներին և կարող է աշխատել լեռնային պայմաններում:
Մանրամասներ չեն հաղորդվում ո՛չ գործարքի կնքման, ո՛չ էլ փորձարկումների ամսաթվերի ու ժամկետների մասին:
Հիշեցնենք՝ նախորդ տարվա սեպտեմբերին հնդկական The Economic Times պարբերականը հայտնել էր, որ Հնդկաստանը հրթիռների, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի և այլ զինամթերքի զգալի քանակի մատակարարման պայմանագրեր է ստորագրել Հայաստանի հետ:
Պարբերականը նշել էր, որ թեև չի բացահայտվում պայմանագրերի արժեքը, սակայն իր աղբյուրների տեղեկատվությունից ենթադրվում է, որ խոսքը շուրջ 20 մլրդ ռուպի (համարժեք մոտ 250 մլն դոլարի) արժողությամբ զենք և զինամթերքի խոշոր խմբաքանակի մասին է:
Եվս մեկ գործարքի մասին հայտնի դարձավ նախորդ տարվա նոյեմբերի վերջին: Հնդկական մամուլը հայտնում էր, որ Հայաստանը ձեռք կբերի հնդկական արտադրության «Konkurs-M» հակատանկային կառավարվող հրթիռներ։
Մինչ այդ Հայաստանի բարձր մակարդակի պատվիրակությունը՝ պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ, 2022-ի հոկտեմբերի վերջին այցելել էր Հնդկաստան և մասնակցել Գանդինագար քաղաքում բացված DEF-EXPO ցուցահանդեսին, որից հետո կայացած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել էին նաև ռազմական համագործակցության մասին հարցեր: