Ադրբեջանը փորձում է ալիբիներ ստեղծել, որպեսզի ռազմական գործողություններ սկսի և ապակայունացնի տարածաշրջանը․ Հովհաննիսյան
Ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի տարածած հերթական կեղծ հայտարարությանը և ընդգծել, որ այդ երկիրը կրկին խեղաթյուրում է ամեն ինչ և ցանկալին փորձում ներկայացնել իրականության փոխարեն։
Նրա գրառումը՝ ստորև.
«Ադրբեջանը կրկին խեղաթյուրում է ամեն ինչ և ցանկալին փորձում ներկայացնել իրականության փոխարեն։ Տարածել է երկու տեսանյութ և պաշտոնապես հաղորդում է, որ ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ ռազմական ավտոշարասյուն է ՀՀ-ից գնում Արցախ։
Նախ, սկսենք նրանից, որ ավտոշարասյունը մեկից ավելի մեքենաներն են, ոչ թե մեկ մեքենան։ Երկրորդ, անհայտ է, թե դա որ ժամանակաշրջանի տեսանյութ է։ Արդյո՞ք այն ժամանակաշրջանի, երբ ռուսները նոր էին տեղակայվում Արցախում, թե՞ Փառուխի հայտնի դեպքերի։
Մի խոսքով, անհայտ ժամանակագրության տեսանյութեր են հրապարակել երկու հատ, որոնք ոչինչ չեն ասում։ Մի կարևոր հանգամանք ևս. երբ բեռնատարի բեռնախցիկը բացում են, տեսանյութը վերջանում է։ Հարց՝ ինչո՞ւ։ Միգուցե սնունդ էր բեռնաթափվում, միգուցե շրջափակված Արցախ ռուսների հասցրած սնունդն է վերաբաշխվում․․․
Մեր միջազգային գործընկերներին պետք է հասկացնել, որ Ադրբեջանը պարզապես փորձում է ալիբիներ ստեղծի, որպեսզի ռազմական գործողություններ սկսի և ապակայունացնի տարածաշրջանը՝ դարձնելով նոր արյունալի հակամարտության օջախ․․․»:
Հիշեցնենք՝ ՊՆ-ն ժամեր առաջ հաղորդագրությամբ էր հանդես եկել և նշել, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մարտի 11-ին տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ադրբեջանական տեսադիտարկման համակարգերն արձանագրել են ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյան երթը Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով, չի համապատասխանում իրականությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հայտնել էր, որ այդ տեղեկությունները կեղծ են և ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումներ, ռազմական տեխնիկա Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում չկան: