Եղել եմ «Հանրապետական» կուսակցության անդամ, բայց դադարեցրել եմ անդամակցությունս. Գրիգոր Մինասյան
ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 13-ի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ շատ արդյունավետ քննարկում է եղել:
«Նույնիսկ մեր ընդդիմադիր գործընկերները հարցադրումների շրջանակներում գոհունակությամբ ընդգծում էին, որ կատարված աշխատանքները տեսանելի են: Բնականաբար, բոլոր բարձրացված հարցադրումները կգույքագրենք և կիրականացնենք 2023 թվականի գործունեության շրջանակներում: Իսկ նախկին-ներկա հարցադրումը ամենևին միտված չէ մեղքը բարդել մեկ այլ քաղաքական ուժի վրա: Ուղղակի համեմատական է տարվում, թե ինչու է որևէ պրոցես հիմա այսպես ընթանում, օրինակ՝ ինչո՞ւ է նախկինում ավելի արագ եղել, հիմա՝ ավելի դանդաղ»,- ասաց նա:
Ըստ Մինասյանի՝ օրինակ՝ գործընկերները հարցադրում են արել, թե Սահմանադրական բարեփոխումների պրոցեսը ինչո՞ւ արագ չի ընթանում. «Բացատրում էի, որ մոդելը նոր է, երկու մարմին է ներգրավված՝ Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը և Մասնագիտական հանձնաժողովը, ներգրավված են նաև ոլորտային հասարակական կազմակերպություններ, պատգամավորներ, դատավորներ: Երբ ուզում ես գրեթե բոլոր դեպքերում կոնսենսուսով գնալ առաջ, որոշումներ կայացնելը, բնականաբար, ավելի դանդաղում է»:
Հարցադրմանը՝ նախկինում, երբ դեռ «Հանրապետական» կուսակցության անդամներից էր, նկատե՞լ է թերացումներ, խոսե՞լ է դրանց մասին, Մինասյանն արձագանքեց. «Այո՛, բազմաթիվ են նման բարձրաձայնումները, դրանք արտացոլվել են թե՛ հարցազրույցների, թե՛ հայտարարությունների, թե՛ այլ ձևաչափերով»:
Նկատառմանը՝ ինչո՞ւ իր կենսագրական տվյալներում նշված չէ, որ նախկինում «Հանրապետական» կուսակցության անդամ է եղել, Մինասյանն ասաց, որ առկա է և դադարեցրել է անդամակցությունը: