Չնայած նրան, որ երեկ ԿԳՄՍ լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանի մուտքը Երևանի Բրյուսովի անվան համալսարան, որպես ռեկտորի պաշտոնակատար, եղավ բողոքի ակցիաների ու թեժ իրավիճակի ներքո, այսօր, սակայն, նրան բուհում ընդունել են շատ հանգիստ մթնոլորտում:
«Առաջին օրն է, ամեն ինչ անցել է հանգիստ, խաղաղ։ Արդեն եղել են հանդիպումներ բուհի տարբեր մարդկանց հետ, պրոռեկտորների, դեկանների կամ պաշտոնակատարների հետ, այլ աշխատակիցների ու ուսանողների հետ։ Երկարատև զրույցներ եղան, պարզաբանումներ, հարցեր»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Գյուրջինյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր իր դեմ որևէ բողոքի ակցիա չի իրականացվել։ Առաջին հանդիպումն էլ եղել է բուհի պրոռեկտոր Ցոլակ Ակոպյանի հետ, որը երեկ Գյուրջինյանի դեմ բողոքի ակցիա կազմակերպած անձանցից մեկն էր․ «Աշխատանքային հարաբերությունները պետք է լինեն բարեկիրթ ու խաղաղ, նոր չենք ծանոթ, իրար գիտենք վաղուց»։
Ըստ Գյուրջինյանի՝ ուսանողներին մտահոգում է հիմնականում բուհի լուծարման հարցն ու թե ապագայում ինչպե՞ս են անցնելու բուհի ռեկտորի ընտրությունները։
Հարցին՝ իսկ ո՞վ է փոխարինելու իրեն Լեզվի կոմիտեի նախագահի պաշտոնում, Գյուրջինյանը նշեց՝ շուտով պատրաստ կլինի իրեն պաշտոնից ազատելու հրամանը, և հայտնի կլինի՝ ով է իրեն փոխարինելու։
Հիշեցնենք՝ երեկ ԿԳՄՍ նախարարի որոշմամբ ԿԳՄՍՆ լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանը նշանակվել էր Բրյուսովի անվան համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար: Գյուրջինյանը 2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, երբ բուհը ընտրում էր նոր ռեկտոր, առաջադրվել էր որպես ռեկտորի թեկնածու։