Բռնցքամարտի աշխարհի ու Եվրոպայի երիտասարդների 2022 թվականի հաղթող Էրիկ Իսրայելյանը հայտարարել է, որ հրաժարվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից և մեկնում է այլ երկիր՝ հանդես է գալու այլ դրոշի ներքո։
Իսրայելյանը շարունակում է պնդել, որ 13 տարվա դադարից հետո առաջինն է, ով բռնցքամարտում դարձել է Եվրոպայի և Աշխարհի չեմպիոն, իսկ պետությունը իրեն ոչնչով չի օգնել:
ԿԳՄՍ նախարարությունից «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում տեղեկացրին, որ Էրիկ Իսրայելյանը 2022 թվականին որպես աշխարհի երիտասարդների առաջնության հաղթող ստացել է տարեվերջյան միանվագ պարգևատրություն՝ 1 մլն 500 հազար դրամի չափով, և 800 հազար դրամ էլ՝ որպես Եվրոպայի երիտասարդների առաջնության հաղթող։
Բռնցքամարտիկը 2022-ին նաև ստացել է սպորտային նպաստ. 6 ամիս՝ 150 հազարական դրամի չափով։
Դեկտեմբեր ամսին սպորտային նպաստ է ստացել՝ արդեն որպես աշխարհի երիտասարդների հաղթող՝ 200 հազար դրամ։
«Բռնցքամարտիկը ստացել է նաև անվանական թոշակ՝ 12 ամիս, ամսական 120 հազար դրամ։ ԿԳՄՍՆ-ից ստացած ամբողջ գումարը կազմել է 4 միլիոն 600 հազար դրամ։ Նախարարությունում գործող որևէ կարգ չկա, որից Իսրայելյանն օգտված չլինի: Տարեվերջին Օլիմպիական կոմիտեից բռնցքամարտիկը ստացել է 1200 ԱՄՆ դոլար և 6 ամիս շարունակ ստացել է 200 հազարական դրամ»,- ասացին ԿԳՄՍՆ-ից։
2023 թվականին արդեն Էրիկ Իսրայելյանը որպես աշխարհի երիտասարդների հաղթող ստանում է 240 հազար դրամ՝ յուրաքանչյուր ամիս, նաև՝ որպես սպորտային նպաստ՝ 200 հազար դրամ յուրաքանչյուր ամիս։
ԿԳՄՍՆ-ից նաև նշեցին, որ նախարարությունը մարզիկին օգնել է հիփոթեքով բնակարան ձեռք բերելու հարցում: Իսրայելյանը, սակայն, հիփոթեքի համար տրամադրված գումարով մեքենա է գնել։
Ըստ նախարարության տեղեկատվության՝ Իսրայելյանը մեծահասակների որևէ առաջնության չի մասնակցել և չեմպիոն չի դարձել, նվաճումները ձեռք է բերել երիտասարդական մրցաշարերում։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ բռնցքամարտիկը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում էր կատարել՝ բարձրաձայնելով, թե իր հաղթանակն արժեզրկվել է, զրոյի հավասարվել: Ըստ մարզիկի՝ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայից ոչ ոք օդանավակայանում իրեն դիմավորելու չէր գնացել և մինչ օրս չի շնորհավորել: Ի պատասխան ասվածի՝ ֆեդերացիայի մամուլի խոսնակ Արամ Մանուկյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հավաստիացրել էր, որ մարզիկին օդանավակայանում պատշաճ կերպով դիմավորել են, դափնու պսակ նվիրել:
Էրիկ Իսրայելյանը դեկտեմբերի 8-ին հյուրընկալվել էր ԿԳՄՍՆ-ում և ընդգծել, որ մշտապես զգացել է պետական աջակցություն: