Ադրբեջանը պատասխան բողոք է հայտնել Իրանին
Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյյեդ Աբբաս Մուսավին երկուշաբթի օրը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, նրան պատասխան նոտա են տվել և ներկայացրել իրանական մամուլում հրապարակված մի շարք հակաադրբեջանական հոդվածներ։
«Իրանի նոտան՝ ուղղված Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատանը, Ադրբեջանի ԱԳՆ է հասել ապրիլի 3-ին։ Նույն օրը ԱԳՆ է կանչվել Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյյեդ Աբաս Մուսավին։ Դեսպանին տեղեկացվել է, որ հայտնի է իրանական կողմի նոտան Ադրբեջանի վերաբերյալ։ Մուսավիին պատասխան նոտա են հանձնել և ներկայացրել իրանական լրատվամիջոցներում հրապարակված մի շարք հակաադրբեջանական հոդվածներ»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։
Արտգործնախարարությունում իրանցի դիվանագետին հայտնել են, որ իրանական մամուլում պարբերաբար հայտնվող տեղեկատվությունը Ադրբեջանի, երկրի պետական և կառավարական գործիչների վերաբերյալ վիրավորանքներով, ստերով, զրպարտանքներով և նախապաշարմունքներով, ինչպես նաև հասարակության հայտարարություններով ու ելույթներով լի է։ Ըստ Բաքվի արտաքին քաղաքական գերատեսչության՝ Իրանի քաղաքական գործիչները, որոնք հեռու են իրականությունից, վնասում են երկու երկրների հարաբերությունները և խորացնում թյուրըմբռնումները։
«Բացի այդ, հանդիպմանը նշվել է, որ հարաբերությունների ընթացքում երկու երկրների միջև թյուրըմբռնումները միշտ էլ առաջացել են իրանական կողմի միակողմանի մոտեցման և գործողությունների պատճառով, և ադրբեջանական կողմի հետևողական և բարեխիղճ քայլերը չեն գտել. Իրանի կողմից պատշաճ պատասխան»,- ասել է Հաջիզադեն։
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ Բաքվում Իրանի դեսպանատունը բողոքի նոտա էր հղել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների «վիրավորական գործողությունների» կապակցությամբ: