ՄԱԿ-ի հատուկ ընթացակարգերի 5 մանդատակիրները երեկ հայտարարություն են հրապարակել, որում Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ են անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Լաչինի միջանցքով անվտանգ և առանց խոչընդոտի երթևեկության ու տեղաշարժման վերականգնման ուղղությամբ:
ՄԱԿ-ի՝ մարդու իրավունքների հարցերով փորձագետները, մասնավորապես, հայտարարել են, որ Լաչինի միջանցքը Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը միմյանց կապող միակ տրանսպորտային ուղին է, հումանիտար նշանակություն ունի, և դրա փակումը խախտում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 120.000 բնակչի սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումը:
Նշվում է, որ հումանիտար իրավիճակը սրվել է գազամատակարարման պարբերական խաթարումների պատճառով, ինչը խախտել է նաև բուժհաստատությունների աշխատանքը: Կրթական հաստատությունները ստիպված են եղել դադարեցնել դասերն ու աշխատանքը:
ՄԱԿ-ի փորձագետները լրջորեն մտահոգված են, որ ԼՂ-ն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի տևական արգելափակումը կարող է հանգեցնել բնակչության համար հումանիտար աղետալի հետևանքների և իրավունքների խախտման: