Հայաստանի ազգային հավաքականի և «Ռոստովի» կիսապաշտպան 31-ամյա Խորեն Բայրամյանը հարցազրույց է տվել ռուսական «Sport-express»-ին։
Բայրամյանը խոսել է Հենրիխ Մխիթարյանի՝ ազգային հավաքական վերադառնալու մասին, Սպերցյանի ու Մխիթարյանի նմանության և հավաքականի հանդեպ երկրպագուների աջակցության մասին։
Ներկայացնում ենք Բայրամյանի հարցազրույցից ազգային հավաքանանին վերաբերվող հատվածները․
- Ռուսաստանում հետաքրքրությունը Հայաստանի ազգային հավաքականի հանդեպ ավելի է խորանում։ Նոր համալրումներ ենք տեսնում հավաքականում։ Երեք տարի առաջ դու նույնպես այդ ճանապարհով անցար։ Ի՞նչպես ես դրան վերաբերվում և ի՞նչ դեր է խաղում ազգային հավաքականը քո կյանքում։
- Վերաբերվում եմ շատ լավ, քանի որ ես էլ եմ այդ ճանապարհն անցել։ Չնայած նրան, որ իմ դեպքում ամեն ինչ այլ ստացվեց։ Եթե ես հավաքականին միանայի շատ ավելի շուտ, ապա կհամարվեի լեգիոներ։ Ում իր սիրտը թելադրում է, նա էլ ընտրում է իր ճանապարհը: Ես իրավունք չունեմ քննադատելու որևէ մեկին։ Որպես ազգային հավաքականի խաղացող՝ շատ ուրախ եմ, որ ՌԴ-ում մեծացած տղաները սկսել են հանդես գալ մեր հավաքականում, ինչպես Նաիր Տիկնիզյանն ու Ժորա Հարությունյանը, որոնք իրենց դեբյուտն ունեցան վերջին խաղերում։ Նրանցից առաջ Էդիկն էր Սպերցյան։ Իմ կարծիքով, նրանք հավաքականի ուժն են։
Բոլորս հասկանում ենք, որ Հայաստանը ֆավորիտներից չէ։ Չնայած դրան, ես բոլոր խաղերին ժամանում եմ մեծ հաճույքով ու հեռանում մեծ փորձով։
- Դժվա՞ր էր 2020 թվականին կայացնել Հայաստանի ազգային հավաքականին միանալու որոշումը։
- Դա այնքան վաղուց էր։ Ես հայ եմ, դա իմ հայրենիքն է, խոսում եմ հայերեն և ցանկանում էի հանդես գալ հավաքականում։ Եթե ՌԴ-ի հավաքականին անհրաժեշտ լինեի, ապա մի օր կստանայի առաջարկ նրանց միանալու։ Բայց առաջարկ չեղավ, իսկ ես արդեն 27 տարեկան է, երկար սպասելն իմաստ չուներ։ Շատ ուրախ եմ, որ ընտրեցի Հայաստանն ու հանդես եմ գալիս մեր հավաքականում։
- Երբ ՌԴ առաջնության հայազգի երիտասարդ տղաները մտածում են միանալ Հայաստանի հավաքականին, խորհրդակցո՞ւմ են քեզ հետ։
- Այո, յուրաքանչյուրն էլ հարցնում է, հետաքրքրվում է։ Ես պատասխանում եմ, որ բոլորն ուրախ կլինեն իրենց որոշման համար, եթե ընտրեն Հայաստանը։ Գիտեմ նրանց փորձն ու վստահ եմ, նրանք շատ կօգնեն հավաքականին։
- Շատ տպավորիչ էր, երբ Թուրքիայի հետ խաղի ընթացքում հավաքականի երկրպագուների աջակցությունը թիմին, չնայած պարտությանը և մրցակցի հանդեպ ոչ այդքան առանձնահատուկ վերաբերմունքին։ Հավքականի 18-ամյա Հարությունյանն ասել էր․ «Երկրպագուները ցնցող էին»։
- Մենք նրանց կարող ենք միայն շնորհակալ լինել խաղի ընթացքում ցուցաբերած մթնոլորտի համար։ Ոչ միայն խաղի ընթացքում, այլ նաև խաղի ավարտն ազդարարող սուլիչից հետո նկատեցինք, որ ոչ ոք չհեռացավ, բոլորը միայն ծափահարում էին։ Մենք պարտվեցինք, բայց երկրպագուները ականատես եղան, ինչպես էր մեզնից յուրաքանչյուրը պայքարում դաշտում։ Պարտությանը մենք արժանի չէինք, բայց ունենք այն, ինչ ունենք։ Մեր նորեկներն էլ զգացին այդ մթնոլորտն ու աջակցությունը ողջ ստադիոնից։
- Հավաքականի համար հոգեբանորեն դժվա՞ր է ամեն ինչ սկսել նորից, երբ Ազգերի լիգան սկսեցիք երեք հաղթանակով, բայց ավարտեցիք պարտություններով։ Խոսակցություններ կային, որ խաղացողներն ու այդ ժամանակ հավաքականի մարզիչ Խոակին Կապառոսը չէին հասկանում միմյանց։ Ի՞նչու այդպես տեղի ունեցավ։
- Մեղավոր էին թե՛ խաղացողները, թե՛ մարզիչը։ Այո, մենք չէինք լսում միմյանց, դա այլ թեմա է։ Հիմա նոր մարզիչ ունենք, նոր ֆուտբոլիստներ։ Ամեն անգամ նոր մոտիվացիա ենք ունենում։