Ֆինլանդիայի կառավարությունը՝ վարչապետ Սաննա Մարինի գլխավորությամբ, հրաժարականի դիմում է ներկայացրել հանրապետության նախագահ Սաուլի Նիինիստային այն բանից հետո, երբ նրա գլխավորած Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (SDP) պարտվել է խորհրդարանական ընտրություններում։
Այդ մասին գրում է Yle-ն։
Նիինիստեն ընդունել է կառավարության հրաժարականը: Առայժմ այն կշարունակի աշխատել մինչև նոր կաբինետի ձևավորումը։ Մարինը նույնպես մնում է երկրի վարչապետի պաշտոնին՝ մինչև իր իրավահաջորդի ընտրությունը։
Արդեն ապրիլի 2-ին Մարինն ընդունել է PSD-ի պարտությունը և հայտարարել Պետերի Օրպոյի գլխավորած Ազգային կոալիցիոն կուսակցության հաղթանակի մասին։
Ինքը՝ Օրփոն, հայտարարել է նոր կառավարություն ձևավորելու պատրաստակամության մասին։ Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ աջ քաղաքական գործիչը պնդել է, որ Ֆինլանդիայի տնտեսությունը դժվարությունների մեջ է, և խոստացել է առաջին հերթին զբաղվել դրանով։