«Ընդունված նոր օրենքը հնարավորություն է տալիս վարժական հավաքներին մեկնած աշխատող քաղաքացիներին չունենալ որևէ ֆինանսական կորուստ»:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարարը՝ հավելելով, որ օրենքի անհրաժեշտության մասին առաջինը բարձրաձայնել են գործատուներն ու աշխատող քաղաքացիները։
Հիշեցնենք՝ ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն այսօր հավանություն տվեց Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով նախատեսվում է վարժական հավաքի կանչված աշխատող քաղաքացու աշխատավարձը պահպանել, մի մասը կտա պետությունը, մյուսը՝ գործատուն:
«Փորձել ենք կարգավորել խնդիրը, չնայած կային գործատուներ, որոնք վճարում էին։ Նպատակն այն է, որ աշխատող քաղաքացին, որը կանչվել է վարժական հավաքների, չունենա ֆինանսական կորուստ»,- ասաց Ռուբեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ օրենքը հետադարձ ուժ չունի․ այն աշխատողները, որոնք մեկնել են վարժական հավաքների մինչև օրենքի ընդունումը, և, ցավոք, գործատուն չի վճարել, չեն կարող օգտվել օրենքից և ստանալ իրենց փոխհատուցումը․ «Մարդիկ բողոքել են, գործատուներն առաջարկներով են հանդես եկել, որ այս դաշտը պետք է կարգավորել։ Քննարկումների արդյունքում այս տարբերակը համարեցինք լավագույնը։ Ընթացքում տարբեր գերատեսչությունների շրջանակում քննարկումներ են իրականացվել, փորձել ենք ժամանակին հասցնել»։
Մասնավոր և պետական հաստատությունների դեպքում վարձատվությունը վարժանքներին մասնակցելուց հետո, ըստ Սարգսյանի, հետևյալ կերպ է լինելու․ «Եթե ես՝ որպես աշխատող, մասնավոր հատվածում ստանում եմ 200 հազար դրամ, հավաքներին մասնակցելու ընթացքում ՊՆ-ն ինձ իմ հաստիքի համար վճարում է 100 հազար դրամ, գործատուն էլ պետք է վճարի առնվազն 100 հազար դրամ։ Պետական հատվածի դեպքում «առնվազն» գոյություն չունի, հստակ 100 հազար դրամը պետք է վճարվի։ Եթե ստանում եմ 1 մլն աշխատավարձ և մեկնում եմ վարժական հավաքների, պետությունը ինձ վճարում է 100 հազար դրամ, գործատուն էլ վճարելու է 900 հազար դրամը»։
Փոխնախարարը շեշտեց՝ պետությունը միշտ մասնակիցներին վճարել է գումար՝ վարժանքներին մասնակցելու համար։ Օրենքով կարգավորվել են գործատու-աշխատող հարաբերությունները։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ում«Ռոսսիա մոլ»-ի ոսկու սրահից գողացել են 2 ոսկյա վզնոց՝ պատճառելով 1 մլն 250 հազար դրամի վնաս