Երբ է առաջանում Ադրբեջանի հետ բանակցելու անհրաժեշտություն, և ովքեր են բանակցում. փոխնախարարը մանրամասներ հայտնեց
«Որպես կանոն, եթե տեղում բանակցություններ են ընթանում, դա լինում է հրամանատարների միջոցով՝ ներքին պայմանավորվածությունների հիման վրա»:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը՝ անդրադառնալով սահմանին հայ և ադրբեջանցի զինծառայողների միջև բանակցությունների ու դրանց մեխանիզմների մասին հարցին:
«Որևէ կերպ հնարավոր չէ կանոնակարգել, թե որ պահին կարող է բանակցելու անհրաժեշտություն առաջանալ, որովհետև բանակցությունը լայն հասկացություն է, և փոքր հարցի շուրջ անգամ պայմանավորվածությունը բանակցության ձև է, հնարավորություն։ Տեղում, որպես կանոն, լինում են սպաներ, որոնք դժվար իրավիճակներում օպերատիվ լուծումներ են գտնում, շատ հաճախ՝ իրենց հրամանատարների հետ ճշգրտելուց հետո»,- մանրամասնեց նա՝ նշելով, որ տեղային վեճերը լուծվում են բանակցության, պայմանավորվածությունների միջոցով:
Ըստ պատգամավորի՝ կարող է լինել, որ հրամանատարն անմիջապես արձագանքի և չթողնի, որ խնդիրը վերածվի մեծ բախման:
Սարգսյանը նաև նշեց, որ երեկվա միջադեպը տեղի չի ունեցել բանակցությունների բացակայության պատճառով. «Ադրբեջանցիների կողմից տեղի է ունեցել սադրանք, որն ակնհայտ երևում է մեր տարածած տեսագրությամբ։ Մոտենում են, սադրում ու կրակ արձակում»։