Մեկ տասնյակից ավելի կանայք Ժերար Դեպարդյեին մեղադրում են իրենց նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար
13 կին ֆրանսիացի դերասան Ժերար Դեպարդյեին մեղադրում է սեռական ոտնձգություններ կատարելու համար։
Mediapart-ի փոխանցմամբ՝ տուժողները պնդում են, որ Դեպարդյեն իրենց շոշափել է, ձեռքերը մտցրել ներքնազգեստի մեջ և անպարկեշտ արտահայտություններ արել իրենց հասցեին։ Ըստ կանանց՝ դա տեղի է ունենում նկարահանման հրապարակներում և հասարակական վայրերում վերջին 20 տարիներին։
74-ամյա Դեպարդիեի փաստաբանը ասել է, որ իր պաշտպանյալը «պաշտոնապես հերքում է բոլոր մեղադրանքները»։
Ավելի վաղ կանադացի դերասանուհի Շառլոտ Առնոլդին մեղադրել էր դերասանին իրեն բռնաբարելու համար։ Նա հայտարարել էր, թե դա տեղի է ունեցել 2018 թվականին Փարիզի Դեպարդյեի տանը։ Այդ ժամանակ վերջինս 22 տարեկան էր։
Mediapart-ին հարցազրույց տված տասներեք կանանցից ինը մեղադրել են 74-ամյա դերասանին սեռական ոտնձգությունների համար, մասնավորապես՝ ֆիլմերի և հեռուստաշոուների նկարահանման հրապարակներում։
Սառա Բրուքսը 20 տարեկան է եղել, երբ 2015 թվականին ծանոթացել է դերասանի հետ Մարսելի նկարահանման հրապարակում։ Նա Mediapart-ի լրագրողներին ասել է, որ Դեպարդյեն ձեռքը մտցրել է իր շորտի մեջ՝ «տարօրինակ մռնչոց արձակելով»։ Նրա խոսքով՝ ինքը «մեկ անգամ հանել է ձեռքը», սակայն դերասանը կրկին նույն կերպ է վարվել՝ փորձելով «դիպչել իր հետույքին»։ Նշվում է, որ «Մարսել»-ի երկրորդ եթերաշրջանի նկարահանման հրապարակում աստղը «շոյել է» 47-ամյա դերասանուհու ազդրը։
Փարիզի դատախազությունը չորեքշաբթի AFP-ին հայտնել է, որ դերասանի գործողությունների վերաբերյալ «ոչ մի նոր բողոք չի ստացել»։