Ադրբեջանում քրեական գործ են հարուցել Երևանում իրենց դրոշի այրման փաստով
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է հրապարակել այն մասին, որ Հայաստանում ադրբեջանական դրոշի այրումը կազմակերպվել է «էթնիկ ատելության հողի վրա և թշնամանքի դրսևորում է»:
Այս կապակցությամբ, ըստ երկրի դատախազության, հարուցվել է քրեական գործ:
Գերատեսչությունը նաև հայտնում է, որ Արամ Նիկոլյանին և մի շարք այլ անձանց ազգային և միջազգային դատական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով կդիմեն օտարերկրյա պետությունների պատկան մարմիններին և նրանց պատժելու համար կհամագործակցեն միջազգային կազմակերպությունների հետ։
Ադրբեջանը նաև դիմում է հասցեագրել միջազգային օլիմպիական կոմիտե:
Հիշեցնենք՝ Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում երեկ՝ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ, դիզայներ Արամ Նիկոլյանն այրել էր Ադրբեջանի դրոշը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարությունը և Ադրբեջանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով, որ ադրբեջանցի ծանրորդները վերադառնում են Բաքու:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մտահոգիչ է համարել Բաքվի որոշումը՝ մարզական էթիկայի տեսանկյունից: