Ֆիզկուլտուրա առարկան չանելու հետևանքով տղանեը առողջական լուրջ խնդիրներ են ունենում․ ինչ քայլեր է ձեռնարկում ԿԳՄՍՆ-ն
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ դպրոցներում ֆիզկուլտուրա առարկայի ոչ պատշաճ անցկացման համար երեխաների մոտ առողջական լուրջ խնդիրներ են ի հայտ գալիս։
Սրան նախարարն անդրադարձավ Ազգային ժողովում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկմանն ժամանակ՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի հարցին։ Պատգամավորը նախարարին խնդրել էր ներկայացնել, թե ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվում դպրոցներում ֆիզկուլտուրա առարկայի ճիշտ կազմակերպման համար։
«Առողջապահության կարևոր բաղադրիչը մարմնակրթությունն է, բայց, մեղմ ասած, ֆիզկուլտուրա առարկան ձևական բնույթ է կրում բոլոր կրթական հաստատություններում։ Դրա արդյունքում մեր արական սեռի ներկայացուցիչները, օրինակ, ունեն առողջական լուրջ խնդիրներ։ Այդ մասով վիճակագրություն չունենք, բայց զինվորական ծառայության հաշվառման ժամանակ ցավալի արդյունքներ ենք տեսնում։ Նշեցիք, որ բազմաթիվ սպորտային համալիրներ են կառուցվում, բայց ֆիզկուլտուրայի զարգացման համար ի՞նչ միջոցներ եք ձեռնարկում»,- հետաքրքրվեց պատգամավորը։
Նախարարը, պատասխանելով հարցին, նկատեց․ «Նոր չափորոշիչներով պարտադիր է զինվորական պատրաստության առարկայի ճամբարին մասնակցել։ Ճամբարին մասնակցելու համար պարտադիր է առողջական վիճակի ուսումնասիրությունը, և արդյունքները նույնպես ցույց տվեցին, որ ունենք լուրջ խնդիր։ Հիմնականում առարկայի հետ կապված խնդիրները դպրոցի հարցն է, դպրոցը կա՛մ չունի համապատասխան մարզադահլիճ, կա՛մ էլ առարկան երբեմն դասացուցակի մեջտեղում է, և որպեսզի երեխաները ժամանակ չկորցնեն ֆիզկուլտուրայի ժամանակ սպորտային հագուստ փոխվելու համար, երբեմն այդ առարկան պարզապես չեն անում»,- ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ պետք է նախ դպրոցներում ապահովել համապատասխան պայմանները, որով հնարավոր կլինի կազմակերպել ֆիզկուլտուրայի դասերը։ Բացի դրանից, առարկան պետք է ավելի խաղային ձևով կազմակերպել։