Վերջին օրերին սոցցանցերի ադրբեջանական տիրույթում լայնորեն քննարկվում է Ադրբեջանում զինվորական ծառայության զորակոչի թեման։ Օգտատերերը գրում են, որ ռեզերվում գտնվող մարդկանց կանչում են վերապատրաստման՝ ակնարկելով, որ երկրում թաքնված մոբիլիզացիա է ընթանում։
Ադրբեջանի մոբիլիզացիայի և զորակոչի պետական ծառայության մամուլի ծառայությունը Azeri Daily-ին տված հարցազրույցում հերքել է երկրում իբր տեղի ունեցող զորահավաքի մասին՝ սոցիալական ցանցերում տարածված լուրերը։
«Ըստ ամենայնի՝ ինչ-որ մեկը սխալ է մեկնաբանել ՊՆ-ի հայտարարած հավաքների մասին հաղորդագրությունը, որը հրապարակվել է գործակալության կայքում ապրիլի 18-ին»,- հայտնում են Պետական ծառայությունից։
Նշենք, որ ապրիլի 18-ին Ադրբեջանի ՊՆ կայքում հաղորդագրություն էր հրապարակվել, որ պաշտպանության նախարարի հաստատած՝ 2023 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ անցկացվում է մի խումբ զինծառայողների ուսումնական ճամբար։ Հավաքամասի շտաբում համապատասխան հաշվառում և բուժզննում անցնելուց հետո պահեստազորից զորակոչված զինծառայողներին տրամադրվել է զինվորական համազգեստ։
Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը հայտնել է, թե ռազմական ուսումնական ճամբարների հիմնական նպատակը նրանց մարտական հմտությունների, ռազմական հմտությունների և փորձի կատարելագործումն է։ Նրանք կծանոթանան և կպատրաստվեն ադրբեջանական բանակում ծառայող ժամանակակից սպառազինությունների և ռազմական տեխնիկայի հետ աշխատելու հարցում։