Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր ԱԺ-ում իր ելույթի ընթացքում հակադարձեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ՀՅԴ-ական պատգամավորների քննադատություններին, թե ինչու իշխանությունները հետամուտ չեն լինում ԼՂ ինքնորոշման իրավունքին։
«Եկեք ժամանակագրորեն հետ գնանք․ 1991 թվականին ԼՂ-ում տեղի է ունենում հանրաքվե, որ ԼՂ-ն հռչակվի անկախ պետություն, կարող ենք դա համարել ինքնորշման ակտ, ինչո՞ւ չենք ճանաչել այդ ժամանակ։ Խնդիրն այն է, որ մենք մեր իսկ տերմինաբանության մեջ շիլաշփոթ ենք սարքել, մարդ կարող է գալ, այս ամբիոնից ասել ԼՂ հանրապետություն, բայց 20 տարի հետո մտքներով չի անցել ներկայացնել ԼՂ անկախությունը ճանաչելու մասին նախագիծ։ Հետո տեղի է ունենում այլ բան. «Մադրիդյան սկզբունքները» ընդունելով՝ ՀՀ-ն ասել է՝ այն ինքնորոշման ակտը, հիմա, այո, նոր ինքնորոշման համար նոր ակտ է պետք, բայց դա տեղի ունենալու համար պետք է համաձայնվի նաև Ադրբեջանի ժամկետի շուրջ»,- ասաց նա։
Ըստ Ռուբինյանի՝ այդ ժամանակվա ՀՀ իշխանությունները նշել են, որ ԼՂ-ն կարող է ինքնորոշվել, բայց 1991-ինը չի հաշվվում, մեկ անգամ էլ պետք է ինքնորոշում՝ արդեն Ադրբեջանի որոշմամբ սահմանափակված․ «Փաստացի «Մադրիդյան սկզբունքները» ընդունելով՝ Հայաստանն ասել է՝ Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը սահամանփակված է Ադրբեջանի որոշմամբ»։
Ռուբինյանը անդրադարձավ նաև «Հանրապետական» կուսակցության անդամ Էդուարդ Շարմազանովի կողմից՝ վերջերս հնչեցված մտքերին․ «Լրագրողը հարցնում է՝ ինչի եք 7 շրջանները անվանում ազատագրված հողեր, եթե բանակցում էիք դրանք Ադրբեջանին վերադարձնելու շուրջ, Շարմազանովը տալիս է հանճարեղ պատասխան՝ չէ, չենք մոլորեցրել, այն ժամանակ ազատագրված էր: Լրագրողն ասում է՝ այսինքն՝ ազատագրված հողը հայրենիք է, պետք է հանձնե՞լ, ասում է՝ չէ, ազատագրված հողով բանակցում են, հետո ասում է՝ խի տենց հող կա՞, որ վեշնի մնում է։ Եթե ես դա ասեի 2018 թվականին, 17-թվին, կամ հիմա, ասելու էիք՝ դավաճան, թուրք»։
Ռուբինյանը նաև նշեց, որ բանակցություններում մտածել են մի բան, ասվել՝ մի այլ բան, արվել՝ մի այլ: