Կապանի օդանավակայանի թռիչքը պատմական է, այնտեղ օդանավ չէր իջել ավելի քան 30 տարի (լուսանկարներ)
Այսօր՝ ապրիլի 26-ին, Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանում Երևանի ժամանակով 10:58 բարեհաջող վայրէջք է կատարել L-410–UVP E20 չեխական արտադրության մարդատար օդանավը, որը նախատեսված է 19 ուղևորի համար:
Այն գրանցված է Հայաստանի Հանրապետությունում:
37.jpg (110 KB)
Թռիչքը կրում էր փորձնական բնույթ:
Այս մասին հայտնում են քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից՝ նշելով, որ օդանավը «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից օդ է բարձրացել ժամը 10:10:
38.jpg (97 KB)
Կապանի օդանավակայանը վերանորոգվել է միջազգային չափանիշների համաձայն և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից սերտիֆիկացվել է 2020 թվականին:
Նշվում է, որ այս թռիչքը հիրավի պատմական է, քանի որ 90-ականներից Կապանի օդանավակայանում թռիչքներ չէին իրականացվել, բացառությամբ՝ 2017 թվականին մեկ մասնավոր թռիչքի:
39.jpg (37 KB)40.jpg (45 KB)41.jpg (145 KB)
Ավելի վաղ հայտնել էինք, այսօր՝ ժամը 10։00-ին, իրականացվելու էր Երևան-Կապան-Երևան փորձնական թռիչք L410 տեսակի օդանավով։ Թռիչքը կայացել է, իրականացվել է օդանավակայանի մոտեցման սխեմաների փորձարկում։ Կապան հասնելուց հետո օդանավը կրկին վերադարձել է Երևան: