Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը Երևանում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում հայ ծանրորդների գրանցած արդյունքները որակում է փառահեղ:
«Եթե հիշում եք, երբ որոշվեց, որ Երևանում պետք է անցկացվի Եվրոպայի առաջնությունը, ես դեմ էի, ինչի համար ունեի շատ պատճառներ: Ոչ թե վախենում էի պարտությունից կամ ինչ-որ ուրիշ բանից, այլ ելնում էի մեր պետության վիճակից: Արդյոք մեր երկիրն ունա՞կ է նման ծախսերի: Բայց այս թերությունները կարողացանք նվազագույնի հասցնել: Մենք փառքով ու պատվով ավարտեցինք առաջնությունը»,- այս մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Ալավերդյանը:
Սակայն, ըստ նրա, թերություն էր ԵԱ-ի ժամանակ դիզայներ Արամ Նիկոլյանի կողմից Ադրբեջանի դրոշը հափշտակելն ու այրելը, մարզիչի գնահատմամբ՝ սա անիմաստ վերաբերմունք էր։
«Մյուս տարի մենք գնալու ենք Անթալիա այս նույն մրցումներին, դուք պատկերացնում եք՝ ի՞նչ վերաբերմունք կլինի նրանց կողմից։ Երբ Անթալիայում Տիգրան Մարտիրոսյանը դարձել էր աշխարհի չեմպիոն, մենք դրոշներ էլ ենք ծածանել, «Հա՜-յա՜ս-տա՜ն» էլ ենք գոռացել, մեզ ոչ ոք ոչինչ չի ասել։ Իսկ հիմա ի՞նչ պետք է լինի։ Բացի դրանից՝ նրանք բողոքարկել են այդ վերաբերմունքի համար։ Անիմաստ վերաբերմունք էր դա։ Եթե իմաստավորված տղա ես, տղաներ կան սահմանին կանգնած։ Դրոշակներ էլ կան, հենց իր կաբինետում մի 10 հատ ադրբեջանական դրոշ կա, թող բերի հրապարակում վառի, կողքը նստի տաքանա։ Անպայման պետք է խայտառա՞կ աներ, դա՞ էր ուզում, բայց, ի փառս մեր մարզիկների, կարողացանք դուրս գալ այդ խայտառակությունից»,- ասաց Ալավերդյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը շատ լավ է ճանաչում ադրբեջանական մարզիկներին, որոնք նույնիսկ ԵԱ-ի տասնյակների մեջ չեն մտնում։ Իսկ այս քայլով կասկածի տակ է դրվել 2024 թվականին Երևանում կայանալիք ծանրամարտի աշխարհի առաջնության հարցը։
Ինչպես հայտնի է, ապրիլի 14-ին Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողության ժամանակ դիզայներ Արամ Նիկոլյանն այրել էր Ադրբեջանի դրոշը։ Նրա այս քայլը ողջունել էին ընդդիմադիր որոշ գործիչներ, այդ թվում՝ պատգամավորներ: