Այսօր Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանից հետաքրքրվեց՝ ինչպե՞ս են գնահատվել երեկ Երևանից Կապան տեղի ունեցած փորձնական թռիչքի արդյունքները։
Սանոսյանը նշեց. «Երկու նպատակ ունեինք․ Երևանից Կապան թռիչքուղու ուսումնասիրությունը, օդանավակայնին մոտեցող թռիչքների ու վայրէջքների փորձարկումները։ Որոշ դեպքերում երկրորդ պտույտից է ինքնաթիռը վայրէջք կատարել։ 13 մոտեցում է եղել, 6 անգամ՝ վայրէջք ու թռիչք»:
Վերջինիս խոսքով՝ եղել է, որ ինքնաթիռը երկու րոպե սարքավորումներին չի երևացել, որը տեխնիկական հարց է․ «Մենք դա էլ էինք ուզում հասկանալ, պետք է շտկենք սարքավորումները։ Ընդհանուր առմամբ, թռիչքը դրական ենք գնահատում։ 46 րոպե է տեղի ունեցել, կարծում ենք, որ կանոնավոր թռիչքի դեպքում կունենանք 4-5 րոպեով կարճ թռիչք, քանի որ սա փորձնական էր ու ավելի դանդաղ էր գնում»:
Ըստ նրա՝ նպատակ կա ունենալ կանոնավոր փոխադրումներ Երևանից դեպի Կապան։ Չի բացառվում, որ նորից անհրաժեշտություն լինի փորձնական թռիչք անցկացնել, սարքավորումները կփոխվեն, որպեսզի ամբողջ ընթացքում ինքնաթիռը տեսանելի լինի։
Հիշեցնենք՝ երեկ՝ ապրիլի 26-ին, Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանում բարեհաջող վայրէջք էր կատարել և Երևան վերադարձել L-410–UVP E20 օդանավը, որը նախատեսված է 19 ուղևորի համար: Թռիչքը կրում էր փորձնական բնույթ: Այն, հիրավի, պատմական էր, քանի որ 90-ականներից Կապանի օդանավակայանում թռիչքներ չէին իրականացվել, բացառությամբ՝ 2017 թվականին մեկ մասնավոր թռիչքի: