Վարչապետի ու կառավարության հրաժարականի պատճառով կառավարությունում խուճապ է սկսվել: Նախարարներից որեւէ մեկը չգիտի, ինչ է սպասվում իրեն, եւ արդյոք նոր վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կվերանշանակի՞ իրենց, թե՞ իրենք էլ կհետեւեն Հովիկ Աբրահամյանին:
Համեմատաբար հանգիստ են միայն «Դաշնակցություն» կուսակցության նախարարներ Դավիթ Լոքյանը, Լեւոն Մկրտչյանն ու Արծվիկ Մինասյանը, քանի որ կառավարության հրաժարականը չի նշանակում, որ ՀՅԴ-ի ու ՀՀԿ-ի միջեւ համագործակցության համաձայնագիրը դադարում է գործել: Ականատեսների վկայությամբ, նախօրեին ՀՀԿ-ի խորհրդի նիստին ներկա ՀՀԿ-ական նախարարները վարչապետի հրաժարականից ու իրենց ճակատագրի անորոշությունից խիստ շփոթված վիճակում էին:
Ասում են՝ նրանց խուճապն ավելի է խորացրել Սերժ Սարգսյանը, երբ իր ելույթում հայտարարել է, թե «փոփոխություններ կլինեն կառավարման համակարգի գրեթե բոլոր ոլորտներում՝ սկսած նախագահի աշխատակազմից մինչեւ դատաիրավական համակարգ»: Եթե մոտավորապես հայտնի է, թե ինչ փոփոխություն է սպասվում նախագահի աշխատակազմում՝ (աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ըստ շրջանառվող լուրերի, պետք է նշանակվի արտգործնախարար), ապա կառավարությունում սպասվելիք փոփոխությունների մասին առայժմ կարելի է միայն ենթադրություններ անել: Շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, փոփոխություններ են լինելու կառավարության թե կազմում, թե կառուցվածքում. կրճատվելու են որոշ նախարարություններ, որոշները միավորվելու են, իսկ որոշ նախարարներ, իսկապես, կլքեն գործադիրի իրենց պաշտոնները: Սերժ Սարգսյանը վերը նշված իր անորոշ հայտարարությունից զատ կուսակիցներին որեւէ այլ բան չի ասել: Մնացած հարցերը կքննարկեն առաջիկա օրերի ընթացքում: Բայց մինչ այդ փորձեցինք այդ եւ այլ հարցերի մասին մեկնաբանություն ստանալ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանից:
- Պարոն Բաղդասարյան, Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում հայտարարեց, որ նոր կառավարությունն ունենալու է «գործելու, փոփոխելու եւ զարգացնելու մեծ ազատություն»: Նման հայտարարություն նա արել էր նաեւ Հովիկ Աբրահամյանին վարչապետ նշանակելիս: Նախկին վարչապետը չարդարացրե՞ց այդ հույսերը, որ որոշվեց փոխել նրան:
- Հովիկ Աբրահամյանն ինքը իր արդյունքներից գոհ չէր, այդ պատճառով էլ դիմել էր նախագահին, ներկայացրել իրավիճակը եւ խնդրել՝ ազատել իրեն: Բայց որ կատարվել է լուրջ աշխատանք, անժխտելի է, քանի որ նա իր հնարավորությունների սահմանում անում էր ամեն ինչ: Իսկ ինչ վերաբերում է գործունեության ազատությանը, ապա իր ծրագրերն իրականացնելու համար նա դա ունեցել է: Ես կողմնակից եմ, որ ցանկացած ոլորտում՝ կառավարությունում, թե այլ գերատեսչությունում պետք է տրվի գործունեության ինքնուրույնություն եւ պահանջվի արդյունք: Իսկ ձախողման դեպքում պետք է գլխով պատասխան տան: Մենք հապաղելու ժամանակ չունենք, եւ հանրությունը պետք է զգա այդ փոփոխությունները թե տնտեսական, թե քաղաքական դաշտում: Սահմանադրական փոփոխություններից հետո քաղաքական բարեփոխումներն արդեն մեկնարկել են: Եվ չեմ կարծում, որ առանց քաղաքական բարեփոխումների մենք կարող ենք հասնել տնտեսական բարեփոխումների:
- Հայաստանում կարծես թե այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ վարչապետները դառնում են ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական ճգնաժամերի քավության նոխազներ: Եթե անհրաժեշտ է ինչ-որ դրական սպասում առաջացնել, ապա փոխվում է վարչապետը: Մինչդեռ, ինչպես Վազգեն Մանուկյանն էր Տիգրան Սարգսյանի դեպքում ասում, վարչապետի ձեռքերը կապված են գլոբալ տնտեսական որոշումներ կայացնելու համար:
- Ես կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությանը տրված էր մեծ ինքնուրույնություն, եւ երբեւէ դժգոհություն չի եղել: Նույնը պետք է լինի նաեւ այս կառավարության դեպքում, եւ վարչապետին պետք է տրվի լայն հնարավորություն իր նպատակները ՀՀԿ եւ նախագահի ծրագրերի շրջանակներում իրագործելու համար:
- Ի՞նչ բարեփոխումներ պետք է անեն նոր վարչապետն ու կառավարությունը, որ երկիրը ճգնաժամային վիճակից դուրս բերեն:
- Այն, ինչ հայտարարվում է բանավոր՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, տնտեսության ազատականացման եւ մրցակցության խնդիրները, պետք է կյանքի կոչվեն շատ արագ ու առանց հապաղելու: Մենք գնում ենք ընտրությունների, եւ հանրության վստահությունը բարձրացնելու համար պետք է մեր քայլերով դրան հասնենք: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ այս ընտրությունները պետք է էապես տարբերվեն մնացած բոլոր ընտրություններից:
- Արդյոք այս փոփոխությունները ընդամենը նրա համա՞ր չեն, որ մինչեւ 2017 թվականը հանրության մեջ դրական փոփոխությունների տպավորություն առաջանա:
- Եթե հանրությունը չնկատեց դրական փոփոխությունը, ինչ տարբերություն, թե որ կառավարությունը կլինի:
- Քաղաքական համակարգի փոփոխություններից եք խոսում, մինչդեռ գրեթե բոլոր կուսակցությունները դժգոհում են, որ մեր երկրում իշխում է ՀՀԿ-ի քաղաքական մենաշնորհը: Արդյոք պատրա՞ստ եք վերացնել այս մենաշնորհը:
- Սահմանադրական փոփոխությունները հենց դրան են տանում, բայց այդ մենաշնորհը ժողովուրդն է մեզ տվել: Իսկ նոր համակարգում ընդդիմության դերակատարումը մեծանալու է:
- Իսկ ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում կառավարման համակարգում:
- Եկեք չշտապենք, բայց ես կողմնակից եմ նախարարությունների կրճատմանը: Նոր կառավարությունը նաեւ ենթադրում է կառուցվածքային եւ կադրային փոփոխություններ ոչ միայն կառավարությունում, այլեւ դատաիրավական համակարգում եւ այլ ոլորտներում:
- Ի՞նչ եք կարծում, ի վերջո կառավարությունը կազատվի՞ գործարար նախարարներից ու այլ պաշտոնյաներից:
- Ես մտածում եմ, որ նրանք պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը, բայց նրանց պրակտիկ փորձը պետք է օգտագործել: Հատկապես, որ դա Սահմանադրությունն է պահանջում:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԻնչքան ուզում եք ձեզ պատռեք. փողով, ընտրակաշառքով ընտրությունների էջը Գյումրիում ընդմիշտ փակված է. Մինասյան