Մեծ Բրիտանիան չի ձգձգի Եվրամիության կազմից դուրս գալու գործընթացը. Ջոնսոն
Մեծ Բրիտանիան մտադիր չէ ձգձգել Եվրամիության կազմից դուրս գալու գործընթացը: Դուրս գալու գործընթացը կիրականացվի այն ժամանակ հենց Լոնդոնը պատրաստ լինի դրան: Այս մասին հայտրարել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնը, հայտնում է РИА Новости գործակալությունը:
Միեւնույն ժամանակ Ջոնսոնը տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ը լքելու գործընթացը չի սկսվի մինչեւ Սուրբ ծնունդ: «Մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք», - ասել է նա՝ հավելելով, որ դրանից հետո գործընթացի չպետք է ձգձգվի:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը բազմիցս հայտարարել էր, որ մինչեւ տարեվերջ Բրիտանիան չի սկսի Brexit –ը, քանի որ երկիրը դեռ շատ անելիքներ ունի, իսկ դրա համար ժամանակ է հարկավոր: «Լոնդոնը հենց պատրաստ լինի կգործարկի Լիսաբոնյան համաձայնագրի 50-րդ հոդվածը», - հավաստել է նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 23-ին կայացած հանրաքվեի արդյունքով բրիտանացիների 52 տոկոսը քվեարկեց Մեծ Բրիտանիայի ԵՄ կազմից դուրս գալու օգտին, 48-ը՝ դեմ: Քվերակությունից հետո ԵՄ տարբեր աստիճանի պաշտոնյաներ հայտարարեցին, որ Մեծ Բրիտանիան որքան հնարավոր է շուտ պետք է նախաձեռնի Եվրամիության կազմից դուրս գալու գործընթացը: