ՀՀԿ-ի կողմից հիմնած Անդրանիկ Մարգարյանի անվան քաղաքական դպրոցում շուտով կմեկնարկի ընդունելությունը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Մինչեւ հոկտեմբերի 20-ը խնդրում ենք էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել հայտերը, 20-ից 30-ը կկայանա փաստաթղթերի ուսումնասիրության փուլը, եւ դրա հիման վրա հարցազրույցի կհրավիրվեն պոտենցիալ ունկնդիրները, որոնց հետ շփման արդյունքում կորոշենք առաջին խումբը»,- ասաց Աշոտյանը՝ տեղեկացնելով, որ խմբում պետք է ընդգրկվեն 20-25 անձ:
Աշոտյանը չբացառեց, որ ունկնդիրների մեծ հոսքի դեպքում զուգահեռ երկրորդ խումբը բացվի:
Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց, որ դպրոցում դասավանդող դասախոսները չեն վարձատրվելու.
«Մենք խնդրում ենք անվճար դասավանդել, եթե մարդը մանկավարժ է, վստահ եմ՝ կարող է իրեն թույլ տալ ամիսը մեկ-երկու անգամ շփվել նոր սերնդի հետ: Որպես կրթության ոլորտի նախկին ներկայացուցիչ կարող եմ ասել, որ ոչ միայն մենք ենք սովորեցրել ուսանողների հետ տարբեր հանդիպումների ընթացքում, այլ բազմաթիվ բաներ մենք ենք սովորել նրանցից: Եթե աշխատավարձով լիներ, բոլորն էլ կանեին, մենք ուզում ենք, որ դպրոցի կայացման ճանապարհը լինի գաղափարական»,- ասաց նա:
Ճշտող հարցին՝ ովքե՞ր են դասավանդելու դպրոցում, Արմեն Աշոտյանն անուններ չհնչեցրեց՝ ասելով, որ «ամեն դասախոսի անունն իր դասից հետո կասի»:
Հարցին՝ ինչո՞ւ հենց ՀՀԿ-ն բացեց քաղաքական դպրոց, Արմեն Աշոտյանը պատասխանեց, որ իշխող ուժն իր ողջ ունեցածը «ներդնելու է էս գործի մեջ».
«Առաջինը՝ ցանկություն եւ միտք, եթե մնացած կուսակցությունները չունեն այդ միտքն ու ցանկությունը, դա մեր խնդիրը չէ: Երկրորդ՝ գրասենյակային տարածք, դուք գիտե՞ք ՀՀ-ում մի կուսակցություն, որը չունի գրասենյակ, եթե նման հավակնոտ կուսակցություն կա, ավելի լավ է չլինի, երբ էս տարիների ընթացքում չի կարողացել գրասենյակ ունենալ: Ունենք բանիմաց քաղաքական գործիչներ, եթե կան կուսակցություններ, որոնք չունեն այդ կադրերը, նույնպես հարցականի տակ կարող եմ դնել իրենց գործունեությունը: Մենք չենք ասում, որ բացառիկ ենք, մենք ուզում ենք, որ մեր հետեւից գան մնացած կուսակցությունները եւ ՀՀ-ում քաղաքական կրթության այս ձեւը կայանա»,- մանրամասնեց Աշոտյանը: