ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան այսօր ռուսական լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում մտահոգություն է հայտնել Արեւելյան Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի կողմից սպառազինությունների խնդրի վերաբերյալ: Բորդյուժայի խոսքով՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները դեկտեմբերի վերջին կայանալիք գագաթնաժողովում քննարկելու են իրենց գործողությունների ծրագիրը Արեւելյան Եվրոպայում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ակտիվացման պայմաններում:
Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր Ստյոպա Սաֆարյանն Armtimes.com-ի հետ զրույցում հիշեցրեց հոկտեմբերին Երեւանում կայացած գագաթնաժողովը.
«Այն մեկ գլխավոր խնդիր ուներ՝ պետք է ՀԱՊԿ-ն ցույց տար որպես հակաՆԱՏՕ-ական կառույց.
«ՆԱՏՕ-ի կողմից անդրադարձ եղավ այդ օրն ընդունված փաստաթղթերին, որ ըստ էության ՀԱՊԿ-ի ախորժակն ավելին է, եւ սկսել է ՆԱՏՕ-ին ատամներ ցույց տալու պրոցեսը»,- ասաց Սաֆարյանը՝ հավելելով, որ ՌԴ-ն այժմ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրներին է փորձում ներգրավել այդ ամենում: «Այդ առումով երեւանյան փաստաթուղթը մտահոգիչ էր, քանի որ ընդգծված հակաարեւմտյան տրամադրություններ ու թիրախներ կային»,- հավելեց նա:
Ի դեպ, Բորդյուժան անդրադարձ է կատարել նաեւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցին, որը հետաձգվեց երեւանյան գագաթնաժողովի օրակարգից եւ տեղի կունենա դեկտեմբերի 26-ի գագաթնաժողովի ժամանակ: Մեր հարցին՝ ի՞նչ կանխատեսումներ կան՝ արդյոք հայկական կողմը նորից կներկայացնի՞ իր թեկնածուին, Սաֆարյանն ասաց.
«Այդ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքը ռոտացիոն կարգով պատկանում է ՀՀ-ին, բայց ինչպես երեւանյան գաթնաժողովի ժամանակ եւ դրանից առաջ ռուսական մամուլի արտահոսք եղավ, պատճառը Բելառուսի ու Ղազախստանի կողմից հօգուտ Ադրբեջանի ՀՀ-ի թեկնածուի շրջափակումն էր: ՌԴ-ն էլ շարունակեց պաշտոնավարել այդ պաշտոնում, սա մի խաղ էր, որտեղ տուժող էր ՀՀ-ն»: