ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Հայկազ Բաղմանյանի նկատմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
2019-ի սկզբում Բաղմանյանը կախնիկ ունեցել է 1 մլն 500 հազար ռուբլի, որը տարեվերջին դարձել է 3 մլն 300 հազար ռուբլի (շուրջ 21 մլն դրամ)։
Պավել Բաղմանյանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետի տեղակալ Հայկազ Բաղմանյանի որդին է:
Դիտարկմանը, թե փաստորեն այս դեպքում հետ կանչման հարց չկա, մեր երկրի ղեկավարությունն է որոշելու, Բալայանը արձագանքեց. «Միանշանակ, իհարկե»:
Սեպտեմբերի 21-ին՝ ժամը 22:25-ին, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում մեծ դեբատ է սպասվում:
Բացի այս, հաշվի չառնելով այն հանգամանքը, որ մի շարք սպաներ եւս սպասում են բնակարան ստանալու իրենց հերթին, Խաչատուրովն ուղղակի սեփականացրել եւ վաճառել է իրեն հատկացրած բնակարանը:
Գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը, այս տարվա փետրվարի 26-ին Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել իր առկա գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը։
Դուք կարծում էիք՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից ազատվելուց հետո գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը կկանգնի ինչ-որ պատասխանատվության առա՞ջ:
Սերժ Սարգսյանը մարտի 22-ին հրամանագիր է ստորագրել գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետի տեղակալ նշանակելու մասին:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ ճի՞շտ է, որ Հայկազ Բաղմանյանը նշանակվելու է ՀԱՊԿ շտաբի պետ, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը պատասխանեց.
Սակայն Զաքարյանը լսելով Բաղմանյանի անունը՝ արագ հեռացել է եւ տեղեկացրել, որ չի պատրաստվում մեկնաբանել տվյալ տեղեկությունները:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, Հայկազ Բաղմանյանից հետո այդ պաշտոնում նշանակում չի լինի, այդ հաստիքում կրճատումներ կլինեն:
Ես կարծում եմ, որ ընդհանրապես բարձրաստիճան գեներալիտետի պարագայում որոշողը ոչ Վիգեն Սարգսյանն է, ոչ էլ Սեյրան Օհանյանն էր, արդեն ժամանակն էր պահը հասունացել էր:
Պաշտպանության նախարարությունում այժմ ընթանում է կառուցվածքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ քննարկումներ:
- Պաշտպանության նախարարը պապենական պաշտո՞ն է, ի՞նչ է: