Դուք կարծում էիք՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից ազատվելուց հետո գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը կկանգնի ինչ-որ պատասխանատվության առա՞ջ: Որեւէ մեկը մտածում էր, որ նրա անվան հետ կապվող բազմաթիվ չարաշահումներն ու հանցագործությունները կբացահայտվե՞ն... Երեկ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Հայկազ Բաղմանյանը նշանակվել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետի տեղակալ: Եվ այս նշանակումով բոլոր հարցերը փակված են:
Հայկազ Բաղմանյանը ՀՀ զինված ուժերի ամենակոռումպացված ներկայացուցչի համբավ ուներ: Օդում կախված լուրերի համաձայն՝ նա ահռելի ունեցվածքի տեր է, որին հասել է բանակը թալանելով: Օդում կախված այդ լուրերն այդպես էլ կախված կմնան, որովհետեւ Հայաստանում, ինչպես արդեն բազմիցս ապացուցվել է, արդարադատությունն ընտրովի է իրականացվում եւ մեծ հաջողությամբ շրջանցում է բոլոր նրանց, ում անձամբ Սերժ Սարգսյանը նպատակահարմար չի գտնում ուղարկել արդարադատության դուռը:
Վերջին կես տարվա ընթացքում պաշտպանության նախարարության մոտ մեկ տասնյակ մանր ու միջին պաշտոնյաներ ձերբակալվեցին՝ մանր ու միջին ծանրության մեղադրանքներով: Սա կարող է թյուր տպավորություն ստեղծել, թե քաղաքական որոշում է կայացվել զինված ուժերից կոռուպցիան ու թալանն արմատախիլ անելու հարցում: «Ամեն մի դրամի կորուստ կամ չարաշահում ուղիղ հարված է ոչ միայն բանակի հեղինակությանը, այլեւ մարտունակությանը: Կոռուպցիայի դեմ հետեւողական եւ անհանդուրժողական պայքարն այսուհետ պետք է լինի ձեր ծառայության անբաժանելի մասը: Այս գործընթացը երբեւէ հնարավոր կլինի հարյուր տոկոսով վերահսկել, եթե յուրաքանչյուր զինծառայող հոգու խորքում ունենա մի յուրատեսակ «տաբու»՝ բանակի եւ պետության միջոցների յուրացումն աններելի է, դավաճանությանը հավասար հանցագործություն է: Ուզում եմ, որպեսզի մեկ անգամ եւս բոլորի համար շատ հստակ լինի՝ մեր զինվորների, կրտսեր սպայակազմի կողմից անվստահությունը ղեկավար կազմի եւ ընդհանրապես մեր բանակի եւ պետության հանդեպ առաջին հերթին դրսեւորվում է հենց կոռուպցիոն երեւույթներով: Սա բոլորիս համար պետք է շատ հասկանալի լինի: Բայց հասկանալի լինելը շատ քիչ է, բոլորս պետք է պայքարենք այս երեւույթի դեմ: Սա դարձել է չարիք՝ չարիք պետության համար, չարիք բանակի համար»,-ընդամենը երեք օր առաջ ՀՀ Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի ժամանակ իր ելույթում ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Կարեւոր խոսք, որը արժեք կունենար միայն, եթե զուգորդվեր համապատասխան գործողություններով: Թերեւս հենց սրա համար են Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաները շարունակաբար ձերբակալվում եւ կալանավորվում: Թվում է, թե այդ ձերբակալություններն ու տարբեր ամբիոններից հնչած խոսքերը կհամադրվեն ու հանրությանը հավատ կներշնչեն, որ իսկապես բանակի կոռուպցիոն երեւույթները վերանալու են: Բայց երբ դրանց կողքին Հայկազ Բաղմանյանի նման ֆիգուրին ձեւական հարց անգամ չի տրվում, թե որքանով են նա ունեցվածքի եւ պաշտոնի անհամատեղելիության մասին ճիշտ օդում կախված լուրերը, ավելին, երբ նա առոք- փառոք ուղարկվում է ՀԱՊԿ բարձր պաշտոնի, նկատելի դիսբալանս է առաջանում բանակն արդիականացնելու եւ կոռուպցիայից մաքրելու մասին հայտարարությունների եւ իրականության միջեւ: ՀԱՊԿ-ն էլ, ստացվում է, հայկական բանակի վարկաբեկված եւ կոռուպցիոն հետագիծ ունեցող զինվորականներին գործի տեղավորելու լավ հնարավորություն է: Այս հատկանիշները թերեւս մեծ առավելություն են համարվում ՀԱՊԿ կենտրոնակայանում պաշտոն ստանալու ճանապարհին: Եվ դա զարմանալի չէ, հաշվի առնելով այդ կազմակերպության կազմում ընդգրկված երկրների արժեքային համակարգը, ժողովրդավարության, թափանցիկության, արդարադատության հետ նրանց կապը:
Հիշեցնենք, Հայկազ Բաղմանյանը ՀՀ Զինված ուժերում գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից ազատվեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հորդորով: Համենայնդեպս զանգվածային լրատվամիջոցների առաջ այդպես ներկայացրեց տեղի ունեցածը Վիգեն Սարգսյանը: «Հայկազ Բաղմանյանը իմ հորդորով է աշխատանքից ազատման զեկուցագիր գրել, պատճառը իր աշխատանքային պարտականություններում թերանալն է»,-ասաց նա: Բաղմանյանը, որ երկար տարիների զինվորական պաշտոնյա է, չի թերացել նախորդ նախարարների հետ աշխատելիս, եւ թերացել է միայն Վիգեն Սարգսյանի՞ օրոք: Այդ դեպքում գուցե Վիգեն Սարգսյանը չի՞ կարողացել նրան ստիպել կատարել իր աշխատանքային պարտականությունները, այսինքն թույլ նախարար է եղել Բաղմանյանին ենթարկեցնելու համար:
Բաղմանյանի նոր նշանակումը հենց այս մասին է խոսում, որովհետեւ դժվար թե աշխատանքային պարտականությունները վատ կատարող կադրին Սերժ Սարգսյանն ուղարկեր ՀԱՊԿ աշխատելու: Հիմա արդեն պարզ է, թե ինչպես եղավ, որ Հայկազ Բաղմանյանը ազատման դիմում ներկայացրեց: Դա եղել է Սերժ Սարգսյանը գիտությամբ եւ համաձայնությամբ, եւ նպատակը եղել է այսպիսի մի ազատումով եւ Վիգեն Սարգսյանի հրապարկային հայտարարությամբ կարեւոր մեսիջ հղել Պաշտպանության նախարարության ողջ անձնակազմին, որ Վիգեն Սարգսյանին պետք է լուրջ ընդունել: Սա եղել է Սերժ Սարգսյանի մեծ օժանդակությունը իր հովանավորյալին՝ նախարարի պաշտոնում կայանալու հարցում: Ինչ վերաբերում է Բաղմանյանին, ապա Սարգսյանը նրան խոստացել է անգործ չթողնել եւ ահա իրականացրեց իր խոստումը:
Խմբագրականը տպագրվե է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի մարտի 23-ի համարում: