Նոյեմբերի 14-ից կենսաթոշակառուներն անվճար հիմունքներով ներկա են գտնվում պետական աջակցությամբ իրականացվող մշակութային միջոցառումներին: Նոյեմբեր ամսին 300 անվճար տոմս կենսաթոշակառուներին տրամադրվել է Գաբրիել Սունդուկյանի անվան դրամատիկական թատրոնը: Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց Սունդուկյան թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացել էինք, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Մանե Թանդիլյանի եւ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի կողմից ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, ըստ որի, կենսաթոշակառուներն անվճար կարող են ներկա լինել պետական աջակցությամբ իրականացվող մշակութային միջոցառումներին:
Լրագրողների հետ զրուցում Լիլիթ Մակունցը հայտարարել էր, որ ծրագրի մեկնարկը տրվելու է Սունդուկյան թատրոնից:
Վարդան Մկրտչյանի փոխանցմամբ՝ միայն նոյեմբեր ամսվա կտրվածքով 6 ներկայացումից 50 տեղ տրամադրվել է կենսաթոշակառուներին: «Մենք թվով 300 անվճար տոմս ենք տրամադրել: Նոյեմբերի 9-ին, 14-ին, 15-ին, 22-ին, 23-ին՝ այսօր եւ 28-ի ներկայացման համար 50-ական տեղեր ենք տրամադրել»,- ասաց Վարդան Մկրտչյանը:
Կենսաթոշակառուները Սունդուկյան թատրոնի նոյեմբերի խաղացանկից հասցրել են ներկա գտնվել հետեւյալ ներկայացումներին՝ «Ռիչարդ երրորդը», «Մուսա Լեռան 40 օրը», «Պատվի համար», «Պեպո»: Այսօր՝ նոյեմբերի 23-ին, ներկա կգտնվեն «Սասնա ծռեր»-ին, իսկ նոյեմբերի 28-ին «Մեծապատիվ մուրացկանները» ներկայացմանը:
Տնօրենից հետաքրքրվեցինք, թե որ օրերին է ավելի շատ եղել կենսաթոշակառուների թիվը, վերջինս, սակայն դժվարացավ պատասխանել. «Չեմ կարող այդպես հստակ ասել, որովհետեւ հիմնականում բոլոր ներկայացումներին էլ դահլիճը միշտ հագեցած է եղել, բայց վստահ կարող եմ ասել, որ օգտվում են իրենց մատուցված հաճելի նվերից»:
Վարդան Մկրտչյանն ասաց, որ դեկտեմբեր ամսին եւս նախատեսված է մի շարք ներկայացումների տոմսեր տրամադրել, վերջինս նաեւ նշեց, որ եթե հնարավորություն ունենան՝ 50-ից ավելի տոմսեր կտրամադրեն, բայց քանի որ նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսները բավականին լավ ամիսներ են թատրոնների համար, դեռեւս շեմը 50-ն է:
Ծրագրի իրականացման նպատակով 2018 թվականի նոյեմբեր եւ դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում նախատեսված եւ ծառայությանը (Սոցիալական ապահովության ծառայություն) տրամադրված մշակութային միջոցառումների տոմսերը ստանալու համար նոյեմբերի 13-ից կենսաթոշակառուներն անձը հաստատող փաստաթղթով եւ կենսաթոշակի վկայագրով կարող են այցելել Ծառայության տարածքային ստորաբաժանումներ եւ ստանալ միջոցառման տոմսը:
Հիշեցնենք, որ կենսաթոշակառուներին անհրաժեշտ է միջոցառման վայրում տոմսի հետ ներկայացնել նաեւ կենսաթոշակի վկայագիրը: