Հարգելի խմբագրություն, Ձեր թերթի հունվարի 11-ի համարում տեղ գտած «ՓՊ-ում կրքերը թեժ են» վերտառությամբ հարցազրույցի պատասխաններից նկատելի է, որ փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը, որը հայտարարել է ՀՀ ՓՊ խորհրդի ընտրությանը առաջադրվելու ցանկության մասին, խիստ յուրօրինակ ձեւով, օգտագործում է երկու տեղեկատվական առիթ՝ 1. Իր դեմ հարուցված կարգապահական վարույթը եւ 2. Փետրվարի 11-ին կայանալիք Պալատի խորհրդի ընտրությունների քարոզչության մեկնարկը:
Մեկը մյուսով պայմանավորված եւ փոխլրացնող առիթներին չէինք անդրադառնա, եթե նյութը չպարունակեր իրականության հետ կապ չունեցող, ընթերցողին մոլորության մեջ գցող դրվագներ:
Այսպես՝ փաստաբանը նշում է. «…Հանրային պաշտպանի գրասենյակում որպես օժանդակ անձ գրանցված է 26 հոգի, որոնք երբեք այդ գրասենյակում չեն երեւում, բայց աշխատավարձ են ստանում»: Սա ոչ միայն ապատեղեկատվություն է, այլեւ՝ զրպարտություն: Փաստաբանների պալատի, այդ թվում նաեւ Հանրային պաշտպանի գրասենյակի հաստիքացուցակը հաստատում է Պալատի խորհուրդը, եւ չկա որեւէ աշխատող, որը փաստացի վարձատրվում եւ չի ներկայանում աշխատանքի:
Հաջորդ դրվագը, որ Պալատն ունի վարկային պարտավորություններ, որոնք արտացոլված չեն հաշվետվություններում եւ որոնց փաստաբանն, իր ասելով, չի ցանկանա շատ անդրադառնալ, նույնպես իրականության հետ աղերս չունեցող հայտարարությունների շարքից է: Փաստաբանների պալատը չունի վարկային պարտավորություններ։ 2015թ. փաստաբանների պալատի ֆինանսական դժվարությունների պատճառով 2015 թ. հունվարի 15-ին վերցվել է 9 մլն. ՀՀ դրամ վարկ, որը մարվել է մոտ մեկ ամիս հետո՝ 16.02.2015թ.։ ՀՀ փաստաբանների պալատի ֆինանսական դժվարություններն առաջացել են 2012-2013թթ. տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով, որի հետ կապված առկա է քրեական գործ, որով նախաքննությունը շարունակվում է։
Տեղեկացնենք, որ օր առաջ քարոզարշավ սկսած փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է իր իսկ պատվիրատուի դիմումի հիման վրա՝ փաստաբանի պարտականություններն անբարեխիղճ կատարելու հիմքով:
Հաջորդ զրպարտչական տեղեկությունը, որ պալատի խորհուրդը ամբողջությամբ վերահսկում է պալատի նախագահը, եւ խորհրդի 9 անդամներ անում են այն, ինչ ասում է պալատի նախագահը, ուղղակիորեն վարկաբեկում է փաստաբանների պալատը։ Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի այն մոտեցումը, որ եթե չընտրվենք, ապա կբաժանենք փաստաբանների պալատը, վկայում է նրա անհանդուրժողական եւ ծայրահեղ վերաբերմունքի մասին։
Փաստաբանների պալատի նախագահը եւ խորհուրդը չեն կարող միայն Տիգրան Աթանեսյանին կամ այլ փաստաբանին հաճոյանալու կամ չնեղացնելու համար, անտեսել փաստաբանի վարքագծի կանոնագիրքը եւ աչք փակել վարքագծի կանոնագրքի հետ հակասող վարքագծի վրա։
Իր ոճին հավատարիմ դեռ Պալատի նախագահի նախորդ ընտրություններից հայտնի էպիտետներ ու լեգենդներ շրջանառող թեկնածուին մաղթում ենք հաջողություն եւ տեղեկացնում, որ Պալատը բոլոր թեկնածուներին ընձեռելու է քարոզարշավի շրջանակներում փաստաբանների հետ մտքերի փոխանակման, բովանդակային ծրագրերի ներկայացման առիթներ։ Հուսով ենք, որ նախընտրական շրջանը կանցնի առարկայական եւ առողջ քննարկումների ձեւաչափով։