Վարչապետը Վանաձորի քաղաքապետի հրաժարականի հարցով դիմումին չպատասխանեց. կսպասեն մինչեւ վաղը
«Լուսավոր Հայաստան», «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունների ղեկավարության կողմից ստորագրվել եւ հունվարի 11-ին Կառավարություն էր փոխանցվել Վանաձոր քաղաքի ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու վերաբերյալ կառավարությանն ուղղված առաջարկ: Այսօր լրացավ 15-օրյա ժամկետը, որի ընթացքում Կառավարությունը պետք է պատասխաներ դիմումին: Մինչ օրվա վերջ վարչապետի մամուլի խոսնակ Շուշան Սարդարյանից հնարավոր չեղավ ճշտել՝ կուսակցություններին պատասխան փոխանցվե՞լ է, թե՞ ոչ:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, Վանաձորի ավագանու անդամ եւ քաղաքապետի նախկին թեկնածու Քրիստ Մարուքյանը մեզ հետ զրույցում քիչ առաջ հայտնեց, որ պատասխան չեն ստացել Կառավարությունից: «Դիմել ենք Կառավարությանը, փաստաթղթաշրջանառության հետ կապված 15-օրյա ժամկետ կա, այսօր պետք է պատասխանեին: Մինչեւ օրվա վերջ Կառավարությունից պատասխան չստացանք: Կսպասենք մինչեւ վաղը, եթե վաղն էլ չեղավ՝ հետո նոր կխոսենք մեր հետագա քայլերի մասին»,- ասաց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք՝ Կառավարությանն ուղղված փաստաթղթով Վանաձորի ավագանու ընտրություններին մասնակցած 3 կուսակցությունները ընդգծում են, որ 3 ամիս շարունակ ավագանու նիստեր չհրավիրելու հետեւանքով խախտվում են Վանաձոր համայնքի տեղական ինքնակառավարման իրավունքն ու հնարավորությունը:
Փաստաթղթի վերջում 3 կուսակցություններն ընդգծում են, որ Վանաձորում ստեղծված կառավարման ճգնաժամը հաղթահարելու երկու տարբերակ կա՝ համայնքի ղեկավարի հրաժարական կամ ավագանու լիազորությունների դադարեցում: Հաշվի առնելով, որ Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը հրաժարական չի տալիս՝ Կառավարությանն առաջարկվում է դադարեցնել ավագանու լիազորությունները:
2016-ի հոկտեմբերի 2-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով «Լուսավոր Հայաստան»-ը ստացավ 10 մանդատ, ԲՀԿ-ն՝ 3, «Հայկական վերածնունդը»՝ 5, իսկ ՀՅԴ-ն՝ 2: «Լուսավոր Հայաստան», «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունների միջեւ կնքված համաձայնագրով՝ այս ուժերը քաղաքապետի ընտրության ժամանակ պետք է իրենց ձայնը տային «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Քրիստ Մարուքյանին՝ այդպիսով ՀՀԿ-ին Վանաձորում դարձնելով ընդդիմություն:
Ու չնայած նրան, որ ՀՀԿ-ն ու նրանց կոալիցիոն գործընկեր ՀՅԴ-ն միասին ընտրությունների արդյունքում ընդամենը 15 մանդատ էին ստացել Վանաձորում, Մամիկոն Ասլանյանը փակ քվեարկության արդյունքում 19 ձայնով քաղաքապետ ընտրվեց: 3 ամիս է՝ քվորումից բացակայության պատճառով Ասլանյանին չի հաջողվում ավագանու նիստ անցկացնել եւ ընդունել քաղաքի բյուջե: ԼՀ-ն, ԲՀԿ-ն եւ ՀՎԿ-ն բոյկոտում են նիստերը: